Seminarium Historia-Edukacja-Pamięć

Bełżec
Koszty:
Bez opłat

Zapraszamy do udziału w trzecim już seminarium “Historia-Edukacja-Pamięć”. Celem spotkań jest prezentacja tematów z historii II wojny światowej, dotyczących zagłady Żydów, a także problematyki związanej z edukacją oraz miejscami pamięci. Seminarium ma być okazją do dyskusji oraz integracji lokalnego środowiska regionalistów, edukatorów i historyków. Przyjęta formuła seminarium zakłada, że corocznie obok zaproszonych prelegentów, referat wygłasza również pracownik Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu.

Program III seminarium “Historia-Edukacja-Pamięć”:
12.00 Zapalenie zniczy w Niszy Ohel w hołdzie ofiarom obozu
12.10 Rozpoczęcie seminarium w sali konferencyjnej Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu
12.15 Kolaboracja z Sowietami na obszarach województwa lubelskiego zajętych we wrześniu
i październiku 1939 r. przez Armię Czerwoną, dr hab. Jacek Romanek (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie)
12.45 Cena odwagi. Zapomniani bohaterowie czasu Holocaustu, dr hab. Sabina Bober
(Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie)
13.15 Przerwa
13.30 „Zwracając się do sumienia świata…” Polityka informacyjna i prace dokumentacyjne polskich władz na uchodźstwie w odniesieniu do nazistowskich zbrodni wojennych, Dominika Uczkiewicz (Uniwersytet Wrocławski, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta.)
14.00 Skutki wojny a formy pamięci na terenie powiatu tomaszowskiego, Ewa Koper
(Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu)
14.30 Pytania do referentów, dyskusja. Moderator: Jarosław Joniec (MMPwB)
14.45 Projekcja filmu pt. Kto napisze nasza historię? reż. R. Grossman, prod. N. Spielberg (2018)