Dożynki Powiatowe w Krynicach

Dożynki Powiatowe 2022 otworzyli i przywitali zaproszonych gości: Henryk Karwan – Starosta Powiatu Tomaszowskiego oraz Jacek Wiśniewski – Wójt Gminy Krynice.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Tomasz Zieliński – Poseł na Sejm RP reprezentującego Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, Beata Strzałka – Poseł na Sejm RP, Monika Zawiślak – dyrektor biura Zamojskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, reprezentująca Wojewodę Lubelskiego Lecha Sprawkę, Mariusz Tłuczek – Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu, reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, dr Klaus Michael Rückert – Starosta Powiatu Freudenstadt (Niemcy), Mirosław Czech – dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie, wraz z małżonką Paweł Szumera – dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Maryla Symczuk – dyrektor Cukrowni Werbkowice Henryk Paska – zastępca dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie Antoni Skóra – wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie.

W dożynkach udział wzięli rolnicy, sołtysi z terenu powiatu tomaszowskiego,  Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły śpiewacze, strażacy OSP, poczty sztandarowe, mieszkańcy gminy Krynice i powiatu.

Mszę święta dziękczynną za plony odprawili w koncelebrze ks. prałata Czesława Grzyba: ks. kanonik Grzegorz Chabros, ks. dziekan parafii Freudenstadt – Anton Bock oraz ks. proboszcz parafii Krynice – Mariusz Łoza, przy udziale ks. proboszcza parafii Dzierążnia – Czesław Gołdyn.

Rola starostów dożynek przypadła Monice Sagan z Dąbrowy i Jarosławowi Pejdzie z Polan.

Tradycyjnie, Koła Gospodyń Wiejskich zostały nagrodzone za najpiękniejsze wieńce dożynkowe.

W kategorii wieńca tradycyjnego:

I miejsce zajęło KGW w Tyszowcach (nagrodę w wysokości 750 zł ufundował Henryk Karwan – Starosta Tomaszowski);

II miejsce zajęło KGW w Dzierążni (nagrodę w wysokości 600 zł ufundował Jacek Wiśniewski – Wójt Gminy Krynice);

III miejsce zajęło KGW W Jarczowie Kolonii II (nagrodę w wysokości 450 zł ufundował Jarosław Korzeń – Prezes Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego).

W kategorii wieńca współczesnego:

I miejsce zajęło KGW w Hopkiem (nagrodę w wysokości 750 zł ufundował Henryk Karwan – Starosta Tomaszowski);

II miejsce zajęło KGW w Radkowie (nagrodę w wysokości 600 zł ufundował Jacek Wiśniewski – Wójt Gminy Krynice);

III miejsce zajęło Sołectwo Justynówka (nagrodę w wysokości 450 zł ufundował Jarosław Korzeń – Prezes Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego).

Pozostali uczestnicy konkursu za wykonanie wieńców i ich ekspozycję podczas dożynek powiatowych otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 200 zł.

Komisja w składzie: Magdalena Sawka – przewodnicząca, Jolanta Mrzygłód, Ewelina Kuśmierczuk.

Odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” za rok 2022 odebrali:

Marcin Bednarz, Sienkiel Andrzej Henryk, Skiba Wojciech, Leńczuk Dariusz, Lis Wiesław, Głaz Antoni, Nowak Marcin, Krzymowska Edyta, Łuszczak Marcin Andrzej, Górnicki Andrzej Jan, Kawalec Adrian, Stopa Krzysztof, Swatowski Piotr, Leńczuk Janina, Rachański Lesław Antoni, Sereda Leszek Władysław, Czyż Andrzej, Mitura Grzegorz Józef, Świder Andrzej Marian, Urban Waldemar, Zwolan Mariusz Jan, Banaś Piotr, Fedus Ewelina, Albina Sacharczuk.

Odznaczenia za rok 2021 odebrali: Bożena Mączka, Mariusz Boczuliński, Krzysztof Kołodziej, Łukasz Staszewski, Stanisław Rycak.

W trakcie dożynek rozegrano konkurs na Najlepszego Żniwiarza, nagrody finansowe ufundował Poseł na Sejm RP – Tomasz Zieliński. Wszyscy uczestnicy otrzymali „Certyfikat Żniwiarza”.

Dożynki poprowadzili: Dominika Radlińska i Andrzej Bulicz.

Starostowie dożynek:

Monika Sagan – magister Prawa i Administracji. Pracę w gospodarstwie rolnym łączy z pracą zawodową w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Zamościu – oddział w Krynicach. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 hektarów, gdzie uprawiana jest pszenica, buraki cukrowe oraz mieszanki zbóż jako pasza dla bydła. Ponadto pani Monika hoduje krowy mleczne oraz jałówki urodzone w ich gospodarstwie. Wśród wielu obowiązków znajduje czas na pracę w ogrodzie, który jest jej pasją. Gospodarstwo jest stale wyposażane w sprzęt i urządzenia do produkcji rolnej.

Oprawa muzyczna dożynek: Dęta Oekiestra Strażacja z Tomaszowa Lubelskiego pod batutą Bogdana Pałczyńskiego, Zespół Pojednanie, Zespół Źwiartowianki, Kapela Bełżecka, Kapela Tyszowiecka. Gwiazda wieczoru – zespół FANATIC, zabawa pod gwiazdami zapewnił zespół 4HEVEN.

Jarosław Pejda – prowadzi gospodarstwo rolne od 1997 roku o powierzchni ponad 100 hektarów. Gospodarstwo ukierunkowane jest na uprawę zboża, rzepaku, buraków cukrowych oraz pomidorów. Ponadto pan Jarosław hoduje 40 sztuk bydła – w tym krowy mleczne. Pan Jarosław prowadzi wraz żoną gospodarstwo, które stale unowocześniają i powiększają jego areał. Cała rodzina utrzymywana jest z pracy na roli oraz z dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży mleka. Rolnik w swej pracy stosuje nowe technologie upraw stanowiąc tym samym wzór do naśladowania.

Media o dożynkach powiatowych:

fot. Magdalena Tereszczuk/Ewelina Michniak/Beata Gałan-Smól