TOMASZÓW LUBELSKI – SABAUDIA – PODNÓŻE BIALEJ GÓRY – JUSTYNÓWKA – PODHORCE – NEDEŻÓW – PRZEWŁOKA – BOROWA GÓRA – RUDA WOŁOSKA – TOMASZÓW LUBELSKI /30 km/.

WYCIECZKA 4:

TOMASZÓW LUBELSKI – SABAUDIA – PODNÓŻE BIALEJ GÓRY – JUSTYNÓWKA – PODHORCE – NEDEŻÓW – PRZEWŁOKA – BOROWA GÓRA – RUDA WOŁOSKA – TOMASZÓW LUBELSKI /30 km/.

Wycieczka na wschód od Tomaszowa Lubelskiego po wschodniej krawędzi Roztocza Środkowego. Między Justynówką a Przewłoką jedziemy przez Grzędę Sokalską. Strome podjazdy
i zjazdy. Trasa wiedzie terenem otwartym w 90% szosami. Wybitne walory widokowe.

 • Z rynku w Tomaszowie Lubelskim kierujemy się na północ ul. Zamojską. Za mostem na rzece Sołokiji na skrzyżowaniu (sygnalizacja świetlna) skręcamy w prawo, w ulicę Łaszczowiecką. (Uwaga! Na odcinku Tomaszów Lubelski – Sabaudia znaczny ruch drogowy).
 • Jadąc drogą w kierunku Hrubieszowa docieramy do miejscowości Sabaudia (2,5 km), gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Szosa pnie się stromo pod górę. Z prawej strony otwiera się przed nami wspaniały widok na Tomaszów Lub. oraz Roztocze z jego najwyższymi wzgórzami: Wapielnią (387 m n.p.m.), Wielkim Działem (390 m n.p.m.), Długim Gorajem (389 m n.p.m.) i Krągłym Gorajem (392 m n.p.m.).
 • Docieramy do miejscowości Majdanek (4 km) Stąd stromy zjazd do podnóża Białej Góry (349 m n.p.m.). Przed nami widok jej stromych wapiennych zboczy. (Obszar ten ze względu na porastającą go unikatową roślinność kserotermiczną – stepową – z wieloma rzadkimi gatunkami objęto ochrona jako użytek ekologiczny <pow. 33,72 ha>. Według legendy na szczycie góry znajdował się jeden z Grodów Czerwieńskich o nazwie Medno. W okolicy znaleziono ślady wczesnośredniowiecznych osad. Godne uwagi są również znajdujące się
  w okolicy wąwozy lessowe. Na Białej Górze w okresie zimowym funkcjonuje wyciąg narciarski.)
 • Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i wjeżdżamy do miejscowości Justynówka (6,5 km) (opuszczamy Roztocze i wkraczamy na Grzędę Sokalską). Dalej szosą prosto w kierunku wschodnim – doliną rzeki Huczwy (dopływ Bugu) wypływającej u podnóży masywu Białej Góry docierajmy do miejscowości Podhorce. Po lewej stronie widzimy neobarokowy kościół z 1926 r.
 • Przed kościołem skręcamy w prawo (10,5 km). Za mostem na Huczwie w lewo. Po przejechaniu 50 m skręcamy w prawo i jedziemy szosą pod górę. Mijamy po prawej cmentarz i docieramy do Nowej Wsi (12 km). Tutaj w lewo.
 • Dalej przemieszczamy się szosą przez miejscowość, by na jej wschodnim krańcu skręcić
  w prawo. Dojeżdżamy do następnych zabudowań. Po prawej miejscowość Klekacz. My skręcamy w lewo i jedziemy przez Nedeżów. W centrum miejscowości mijamy pochodzący z okresu międzywojennego pomnik J. Piłsudskiego (15 km). Przy pomniku skręcamy
  w prawo.
 • Docieramy do poprzecznej szosy w miejscowości Przewłoka (17 km).Tutaj w prawo. Po przejechaniu 1,5 km szosą na rozwidleniu, koło remizy strażackiej skręcamy w lewo i drogą utwardzoną jedziemy do końca zabudowań (znajdujemy się ponownie na Roztoczu).
 • Dalej prosto drogą gruntową skrajem niewielkiego liściastego lasu (po deszczu błoto). Po prawej stronie widać masyw Białej Góry i położony na jego zboczu Majdan Górny. Na wschodnim skraju lasu (22 km) w kierunku zachodnim rozciąga się panorama Roztocza oraz na położony w dolinie Sołokiji Tomaszów Lubelski. Stąd przez 300 m jedziemy prosto zarośniętą drogą.
 • Następnie skręcamy w lewo. 150 m dalej w prawo i po 140 kolejnych znów w lewo. Rozpoczyna się stromy zjazd (Uwaga! Koleiny) Docieramy do pierwszych zabudowań miejscowości Ruda Wołoska (23,5 km). Skręcamy w prawo i drogą utwardzoną, a później asfaltową docieramy do szosy Tomaszów Lubelski- Przeorsk (25,5 km).
 • Dalej jedziemy prosto w kierunku Tomaszowa mijając po prawej kompleks stawów rybnych.
 • Następnie z prawej strony w odległości ok. 500 m. widzimy niewielki lasek. Jest to rezerwat ścisły „Piekiełko”. Ochronie podlega tam ok. 70 bloków trzeciorzędowego piaskowca krzemionkowego o średnicy do 3 m. Głazy otoczone są wałami ziemnymi (miejsce kultu pogańskiego). Dojeżdżamy do pierwszych zabudowań. Znajdujemy się w Sznurach dawnej wsi przyłączonej do Tomaszowa po II wojnie światowej.
 • Dalej jedziemy prosto ul. 29 Listopada do centrum miasta. Tuż przed rynkiem po lewej stronie widzimy najcenniejszy zabytek Tomaszowa modrzewiowy kościół p.w. Zwiastowania NMP z 1727 r. z towarzyszącymi mu dzwonnicą z XVIII w. I plebanią z XIX w. wokół kościoła rosną okazałe lipy szerokolistne – pomniki przyrody. Ok. 100 m. dalej, po prawej znajduje się cerkiew prawosławna p.w. Św. Mikołaja z 1890 r. wybudowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim.
 • Docieramy na rynek Tomszowa Lub., gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.