TOMASZÓW LUBELSKI – ROGÓŹNO – ULÓW – WAPIELNIA – ŁUSZCZACZ – ŁASOCHY – KUNKI – ZAWADKI – ŁOSINIEC – PASIEKI – TOMASZÓW LUBELSKI

WYCIECZKA 6:

TOMASZÓW LUBELSKI – ROGÓŹNO – ULÓW – WAPIELNIA – ŁUSZCZACZ – ŁASOCHY – KUNKI – ZAWADKI – ŁOSINIEC – PASIEKI – TOMASZÓW LUBELSKI

/35 km/.

Wycieczka na zachód od Tomaszowa Lubelskiego po Roztoczu Środkowym. Wiedzie terenem zalesionym, w 20% drogami gruntowymi (miejscami piasek). Kilka stromych podjazdów
i zjazdów.

 • Wyruszamy z rynku w Tomaszowie Lubelskim w kierunku zachodnim ruchliwą ul. Pisudskiego. Po 1 km na rozwidleniu skręcamy w prawo. Półtora kilometra dalej na skrzyżowaniu w miejscowości Rogóźno kierujemy w lewo. Jedziemy szosą do końca wsi (Kol. Rogóźno) (6km). Odtąd do Łuszczacza poruszamy się drogami gruntowymi.
 • Wjeżdżamy do lasu piaszczystym traktem. Znajdujemy się w Krasnobrodzkim Parku Krajobrazowym chroniącym na pow. 9 390 ha fragment Roztocza Środkowego. Przez 3 km będziemy jechać przez bory sosnowe i jodłowe uroczyska Zarośle (na południe od naszej trasy dla ochrony boru jodłowego utworzono rezerwat o tej samej nazwie). Droga prowadzi początkowo na zachód. Po 800 m docieramy do poprzecznej drogi. Tutaj skręcamy w lewo 900 m dalej na skrzyżowaniu z szerokim gościńcem jedziemy w prawo, za niebieskimi znakami pieszego Szlaku Centralnego. Dalej mijamy po lewej pomnik poświęcony oficerom polskim wziętym do niewoli w trakcie walk o Tomaszów i rozstrzelanym przez Niemców we wrześniu 1939 r.
 • Wyjeżdżamy z lasu. Przed nami Ulów i widoczne za wsią wzg. Wapielnia (387 m n.p.m.).
  W okolicy Ulowa znaleziono cmentarzysko Herulów – ludu germańskiego.
 • We wsi przekraczamy szosę i za znakami drogą gruntową kierujemy się na zachód (10 km). Przejeżdżamy przez wąskie pasmo lasu sosnowego i kilkadziesiąt metrów za nim skręcamy w prawo (Uwaga! Odcinek trudny orientacyjnie). Ponownie wjeżdżamy do lasu. Droga prowadzi niedaleko jego skraju (z lewej).
 • Docieramy do poprzecznej drogi. Dalej nią w lewo i po kilkudziesięciu metrach (na skraju lasu) skręcamy w prawo, w dół. Po zjeździe zaczyna się uciążliwy podjazd (błoto, kamienie).
 • Koło kapliczki zawieszonej na świerku znaki niebieskie skręcają w lewo. My jedziemy prosto przez zagajnik. Docieramy do jego skraju (12,5 km). Po lewej zalesiony wierzchołek Wapielni (387 m. n.p.m.) – najwyższego wzniesienia Roztocza Środkowego. Wzgórze jest ostańcem zbudowanym z twardych wapieni trzeciorzędowych, objętym ochroną jako pomnik przyrody. Na wschodnich stokach Wapielni znajduje się nieczynny kamieniołom. (Uwaga! Zwiedzanie wzgórza na rowerze jest bardzo niebezpieczne ze względu na strome zbocza i wysokie na 6 m. urwiska).
 • Jedziemy dalej prosto na zachód przez pola do widocznych zabudowań Łuszczacza (14,5 km) – najwyżej położonej miejscowości w woj. lubelskiego (powyżej 350 m. n.p.m.). (Ok. 2 km stąd na zachód w miejscowości Róża oddziały BCh (odpoczywające po zwycięskiej bitwie pod Zaborecznem, która odbyła się dzień wcześniej) 2 lutego 1943 zostały zaatakowane przez Niemców. Po ciężkich walkach i dużych stratach partyzantom udało wyrwać się z okrążenia).
 • W Łuszczaczu szosą kierujemy się w lewo, na południe (stromy zjazd). Po lewej piękny widok na Wapielnię.
 • Dojeżdżamy do szosy Tomaszów – Biłgoraj (17 km). Jedziemy nią na wschód (w lewo) przez miejscowość Łasochy, a potem przez sosnowy las. Docieramy do skrzyżowania (20 km). Po lewej niewielki cmentarz żołnierzy Września (toczyły się tutaj zacięte walki
  o Tomaszów Lubelski)
  . Skręcamy w prawo (ostry zakręt) i jedziemy szosą w kierunku Kunek. Mijamy po prawej śródleśne oczko wodne otoczone bagnami i wjeżdżamy do miejscowości Kunki (22 km). Tutaj szosą w lewo. Po lewej, w lesie widzimy wydmy porośnięte borem suchym. Po prawej mijamy kopalnię piasku. Przejeżdżamy przez miejscowość Zawadki i kierujemy się szosą do Łosińca. Po lewej, na skraju wsi kolejny cmentarz żołnierzy Września. Z prawej mijamy drewniany kościół, dawną cerkiew unicką
  z XVIII w. (warto też zwrócić uwagę na znajdujące się nieopodal źródła).
 • Na skrzyżowaniu (25,5 km) skręcamy w lewo i jedziemy szosą przez piękny bór, na początku sosnowy, później z coraz większym udziałem świerków i jodeł.
 • Po opuszczeniu lasu stromy podjazd do miejscowości Pasieki (29,5 km). Z lewej drewniany budynek szkoły. Dalej prosto, szosą przez las do Tomaszowa Lubelskiego. Tuż przed miastem z lewej strony wylot długiej doliny. Jest to miejsce spacerów mieszkańców Tomaszowa zwane Siwą Doliną. Ok. 300 m od niej na rozwidleniu jedziemy w lewo do widocznych zabudowań miasta.
 • Szeroką szosą docieramy do skrzyżowania. Tutaj w prawo ul.. Żwirki i Wigury. Dalej ul. Pocztową docieramy do skrzyżowania z ul.. Lwowską (sygnalizacja świetlna). Skręcamy w lewo i ruchliwą ulicą (Uwaga!) jedziemy do centrum Tomaszowa Lubelskiego, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.