TOMASZÓW LUBELSKI – ROGÓŹNO – SZAROWOLA – PAŃKÓW – TARNAWATKA – REZ. „SKRZYPNY OSTRÓW” – HUTA TARNAWACKA – PODHUCIE – WIEPRZÓW – SABAUDIA – TOMASZÓW LUBELSKI

WYCIECZKA 5:

TOMASZÓW LUBELSKI – ROGÓŹNO – SZAROWOLA – PAŃKÓW – TARNAWATKA – REZ. „SKRZYPNY OSTRÓW” – HUTA TARNAWACKA – PODHUCIE – WIEPRZÓW – SABAUDIA – TOMASZÓW LUBELSKI

/35 km./

Wycieczka po Roztoczu Środkowym w pobliżu jego wschodniej granicy. Nieznacznie wkracza na Wyżynę Wołyńską (Grzęda Sokalska). Urozmaicona trasa widokowa w 30% poprowadzona drogami gruntowymi (po deszczu błoto).

 • Początek trasy na rynku w Tomaszowie Lubelskim.
 • Wyruszamy na zachód ul. Piłsudskiego. Po 1 km na rozwidleniu jedziemy w prawo,
  w kierunku Krasnobrodu. 140 m dalej skręcamy w prawo, w ul. Sybiraków. Przemieszczamy się starą dębową aleją prowadzacą do nieistniejacego obecnie folwarku Ordynacji Zamoyskiej. Wjeżdżamy do miejscowości Rogóźno. Za mostkiem na jednym
  z cieków źródłowych Sołokiji, na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo. Po kilometrze dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania z szosą do Krasnobrodu (3 km). Tutaj w prawo pod górę. Po 3 km, za sosnowym laskiem skręcamy w prawo i jedziemy szosą do miejscowości Szarowola. Z prawej mijamy wieś Zamiany.
 • Za cmentarzem ostry zakręt w lewo. Jesteśmy w Szarowoli (7,5 km). Jedziemy przez wieś ok. 1 km. Za szkołą skręcamy w prawo. Przemieszczamy się szosą skrajem rozległych łąk, potem przez las. Pańków (10 km) malowniczo położona miejscowość wokół niewielkiego jeziora na skraju doliny Wieprza.
 • Po opuszczeniu wsi przejeżdżamy przez sosnowy lasek i docieramy do mostu na Wieprzu. Rzeka tutaj, w górnym jej biegu płynie szeroką, niegdyś bagienną doliną.
 • Koło figury szosa skręca w prawo. My dalej jedziemy prosto, pod górę drogą gruntową (po deszczu błoto). Na szczycie wzniesienia rozległy widok na leżące u podnóża stawy rybne ostoję ptactwa wodnego (użytek ekologiczny) oraz na wzgórza Roztocza z Wapielnią (387 m n.p.m.).
 • Wjeżdżamy do miejscowości Tarnawatka (siedziba gminy). Przed nami za zarośniętym stawem widzimy park, który wraz z znajdującym się na jego terenie domem administratora oraz kilkoma budynkami gospodarczymi są jedyną pozostałością po zespole dworskim należącym niegdyś do Tyszkiewiczów. My kierujemy się w prawo do centrum wsi. Mijamy po drodze z lewej, na wzniesieniu kościół parafialny p.w. św Piotra i Pawła (dawna cerkiew prawosławna) z 1890 r.
 • Przejeżdżamy przez skrzyżowanie z ruchliwą drogą krajową nr 17 (15 km) i kierujemy się na wschód szosą w kierunku Werechań. Tuż za skrzyżowaniem po prawej znajduje się dawna karczma z pocz. XIX w.
 • Docieramy do bukowego lasu i jedziemy szosą jego północnym skrajem. W tym lesie znajduje się rezerwat „Skrzypny Ostrów” (pow. 1,77 ha) chroniący stanowisko modrzewia polskiego. Aby tam dotrzeć należy skręcić w prawo, w szutrową drogę. Po przejechaniu 450 m skręcamy w prawo i drogą gruntową za zielonymi znakami pieszego Szlaku Historycznego docieramy do ogrodzenia rezerwatu (700 m od szosy). Widzimy okazałe modrzewie (Uwaga! Wstęp na teren rezerwatu wzbroniony).
 • Po powrocie do szosy jedziemy dalej na wschód. Po 1 km otwiera się przed nami widok na Grzędę Sokalską. Dalej stromy zjazd w dolinę do miejscowości Huta Tarnawacka (19,5 km). Nazwa wsi pochodzi od znajdującej się tu niegdyś huty szkła. Po kilometrze jazdy docieramy do miejscowości Tymin. Przy wjeździe do wsi skręcamy w prawo.
 • Jedziemy stromo pod górę bitą drogą przez pola do miejscowości Podhucie (23 km). Tutaj skręcamy w prawo i mając po prawej zabudowania, a po lewej las docieramy do końca wsi, gdzie wjeżdżamy wyraźną drogą do lasu.
 • Za lasem jedziemy jego skrajem do szosy. Następnie skręcamy w nią w lewo. Mijamy cmentarz i wjeżdżamy do miejscowości Wieprzów (27 km). 200 m od tego miejsca na wschód (po lewej) w Wieprzowym Jeziorze bierze swój początek rzeka Wieprz. Na wschodnim jego brzegu stoi kaplica z 1956 r.
 • Jedziemy dalej prosto na południe drogą gruntową pod górę (po deszczu błoto). Po lewej mijamy położone prostopadle do traktu ciągi zabudowań miejscowości Wieprzowe Jezioro. Po drugiej stronie wzgórza (stromy zjazd) droga wiedzie wśród niewielkich lasków i zarośli do miejscowości Sabaudia, gdzie wjeżdżamy na nawierzchnię asfaltową. Po 1 km skręcamy w lewo aby dotrzeć do skrzyżowani z ruchliwą szosą Tomaszów – Hrubieszów (31,5 km). Tutaj w prawo.
 • Dojeżdżamy do Tomaszowa Lubelskiego. Na skrzyżowaniu z szosą do Zamościa skręcamy w lewo, w kierunku centrum (Uwaga! sygnalizacja świetlna, duże natężenie ruchu drogowego).
 • Mijamy most na rzece Sołokiji i ul.. Zamojską wjeżdżamy na rynek miasta, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.