SUSIEC – REBIZANTY – REZ. „NAD TANWIĄ” – REBIZANTY – SUSIEC – BOROWE MŁYNY – BŁUDEK – NOWINY – MAJDAN SOPOCKI – GRABOWICA – SUSIEC

WYCIECZKA 7:

SUSIEC – REBIZANTY – REZ. „NAD TANWIĄ” – REBIZANTY – SUSIEC – BOROWE MŁYNY – BŁUDEK – NOWINY – MAJDAN SOPOCKI – GRABOWICA – SUSIEC

/49 km./

Wycieczka po zachodniej części powiatu tomaszowskiego. Trasa wiedzie prawie w całości drogami utwardzonymi (asfaltowymi i kamiennymi) przez Roztocze Środkowe i Kotlinę Sandomierską (Puszcza Solska). Kilka stromych podjazdów i zjazdów. Atrakcyjna widokowo. Zobaczymy osobliwość krawędzi Roztocza niewielkie wodospady zwane „szumami”.

 • Początek wycieczki na parkingu przy stacji kolejowej w Suścu. (Susiec – siedziba gminy. Miejscowość letniskowa położona na północnym skraju Puszczy Solskiej).
 • Wyruszamy ul. Kolejową na południe, do centrum miejscowości, gdzie skręcamy w lewo. Po przejechaniu 200 m skręcamy w prawo (drogowskaz do rez. “Nad Tanwią”).
 • Za skrzyżowaniem jedziemy prosto szosą przez starodrzew sosnowy (Puszcza Solska). Po kilometrze docieramy do miejscowości Rybnica. Tutaj za mostem na Potoku Łosinieckim jedziemy prosto. Dalej mijamy most na rzece Tanwi (3 km). (Stąd można szosą o dużej stromiźnie wjechać na leżący przed nami grzbiet krawędzi Roztocza zwany Wałem Huty Różanieckiej. Z wierzchołka wzniesienia wspaniały widok na Kotlinę Sandomierską
  i porastającą ją Puszczę Solską)
  .
 • Za mostem w miejscowości Rebizanty skręcamy w prawo i jedziemy za żółtymi znakami pieszego Szlaku Południowego drogą utwardzoną. 600 m. za kamiennym krzyżem stojącym miedzy starymi lipami skręcamy wprawo (drogowskaz do parkingu i sklepu
  “U Gargamela”)
  .
 • Docieramy do pakingu na skraju głęboko wciętej doliny Tanwi. W dole widzimy serię niewielkich wodospadów zwanych „szumami” (4 km). (Wodospady powstały w strefie spękań tektonicznych na krawędzi Roztocza i Kotliny Sandomierskiej. Ze względu na to tę część doliny objęto ochroną jako rezerwat ścisły o nazwie „Nad Tanwią” (pow. 41,33 ha)).
 • Po krótkim wypoczynku nad rzeką wracamy tą samą drogą do skrzyżowania przed Suścem (8 km). Tutaj kierujemy się lewo. Jedziemy przez miejscowość przez ok. 2 km. Ok. 600 m za drogą wiodącą do Grabowicy, koło figury skręcamy w lewo. Po lewej widzimy kościół parafialny p.w. św. Jana Nepomucena z 1868 r.
 • Opuszczamy Roztocze i wjeżdżamy do Puszczy Solskiej. (Puszcza Solska największy kompleks leśny we wschodniej Polsce położony na północno-wschodnim skraju Kotliny Sandomierskiej. Dominującym tutaj typem lasu są bory sosnowe rosnące na ubogich, piaszczystych glebach. Znajdują się tu liczne wydmy i torfowiska. W jej wschodniej części na powierzchni 28 980 ha utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej).
 • Jedziemy bitą drogą leśną po prawej stronie doliny Tanwi. Docieramy do osady leśnej Borowe Młyny (21 km).
 • Dalej jedziemy drogą asfaltową w prawo (w lewo most na Tanwi). Po 600 m na rozjeździe skręcamy w prawo. Przejechawszy 2,5 km docieramy do kolejnego rozjazdu za mostem na rzece Studzienicy (Studziance). Tutaj prosto. 6 km dalej, po obu stronach szosy widzimy pomniki.
 • Dotarliśmy do Błudka (30km). (W latach 1944-45 mieścił się tutaj założony przez NKWD obóz dla żołnierzy AK. Więźniowie pracowali w pobliskim kamieniołomie).
 • Dojeżdżamy do szosy Susiec Józefów. (Jadąc w prawo dotrzemy do wjazdu do kamieniołomu (z lewej strony). 150 m dalej, przy przystanku autobusowym kierując się
  w prawo czerwonymi znakami pieszego Szlaku Krawędziowego można dojechać do cmentarza ofiar obozu.)
 • Po zwiedzeniu tych miejsc jedziemy na zachód szosą. Docieramy do rozjazdu. (Prosto droga prowadzi do parkingu przy rezerwacie ścisłym „Czartowe Pole”. Na Powierzchni 63,71 ha chroniona jest przełomowa dolina potoku Sopot z licznymi wodospadami. Przez rezerwat przebiega piesza ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna (niedostępna dla rowerów)).
 • Na rozjeździe kierujemy się w prawo. Mijając z prawej Żydowską Górę (wjeżdżamy znów na Roztocze) docieramy do miejscowości Nowiny (32 km). Tutaj możemy podziwiać serię szumów na Sopocie. Szosą za znakami Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza wjeżdżamy do lasu. Po prawej bagna – rezerwat „Nowiny”.
 • Docieramy do Majdanu Sopockiego (36 km) miejscowości letniskowej. We wsi znajduje się zalew na rzece Sopot. (do kąpieliska należy skręcić w lewo) Jedziemy dalej prosto stromo pod górę. Po prawej widok na wzgórza krawędzi Roztocza i Puszczę Solską.
 • Przejeżdżamy przez miejscowość Grabowica. Na wschodnim skraju wsi (44 km) docieramy do skrzyżowania Tutaj w prawo. Początkowo jedziemy nieco pod górę, następnie stromy zjazd (Uwaga! Znaczna stromizna) przerwany krótkim podjazdem. Z wierzchołka wzniesienia wspaniała panorama krawędzi Roztocza i Puszczy Solskiej.
 • Wjeżdżamy do Suśca(44 km). W miejscowości kierujemy się w lewo, do centrum. Na parkingu przy stacji kolejowej kończymy naszą wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.