SIEDLISKA (gmina Lubycza Królewska) – GORAJE – HUTA LUBYCKA – GORAJE – SIEDLISKA /28 km/

WYCIECZKA 2:

SIEDLISKA (gmina Lubycza Królewska) – GORAJE – HUTA LUBYCKA – GORAJE – SIEDLISKA /28 km/

Trudna wycieczka po Roztoczu Wschodnim. Większa część trasy prowadzi drogami gruntowymi, terenem zalesionym przez Południoworoztoczański Park Krajobrazowy. Jeden stromy podjazd, koleiny i długo utrzymujące się kałuże.

 • Początek naszej wycieczki przy przystanku autobusowym w Siedliskach. (Siedliska – malowniczo położona miejscowość na Roztoczu Wschodnim nad potokiem Prutnik.)
 • Od przystanku wyruszamy za czerwonymi znakami pieszego Szlaku Wolnościowego, które będą towarzyszyć nam w trakcie naszej wycieczki.
 • Przekraczamy mostek. Po lewej kościół parafialny p.w. MB Nieustającej Pomocy ufundowany przez księcia Pawła Sapiehę w 1903 r. Na uwagę zasługują znajdujące się
  w przedsionku dwie tablice. Pierwsza poświęcona fundatorom: Pawłowi i Matyldzie Sapiehom oraz ich synowi Alfredowi. Druga ku czci św. Brata Alberta, założyciela zakonu Albertynów, który często gościł w posiadłości Sapiehów w Siedliskach. Obok kościoła, nad źródłem znajduje się oryginalna kapliczka w kształcie łuku.
 • Mijamy następnie leśniczówkę. Za nią, obok olbrzymiego dębu szypułkowego (pomnik przyrody) widzimy za niewielkim ogrodzeniem fragmenty skrzemieniałych pni drzew. Są to pochodzące z przed ok. 15 milionów lat sekwoje. (Uwaga! Skrzemieniałe fragmenty drzew podlegają ochronie i nie wolno ich zbierać). Nieopodal stoi oryginalna kapliczka z płaskorzeźbą św. Huberta wykonana w pniu drzewa.
 • Za linią kolejową, w lesie utworzono rezerwat o nazwie „Jalinka” chroniący fragment grądu wraz ze znajdującymi się w glebie fragmentami skrzemieniałych drzew.
 • Jedziemy prosto przez zarośnięty park rosnący przy nieistniejącym obecnie pałacu Sapiehów. 200 m za leśniczówką, przy grupie zabytkowych dębów skręcamy w prawo. Po przejechaniu 600 m. docieramy do poprzecznej drogi. Skręcamy w prawo. Przed nami, za mostkiem budynek muzeum. Eksponowane są tutaj m.in.: dawne sprzęty używane w gospodarstwach wiejskich, trofea myśliwskie oraz okazy skrzemieniałych drzew i innych skamieniałości.
 • Za muzeum widzimy murowaną cerkiew unicką p.w. św. Mikołaja z 1901 r. Wraz
  z drewnianą dzwonnicą.
 • Przed muzeum, za mostkiem skręcamy w lewo i jedziemy drogą położoną poniżej drogi głównej. Po lewej, nad potokiem ok. 150 m od szlaku widzimy ustawioną na palach, nad bijącymi źródłami (pomnik przyrody) drewnianą kapliczkę. Docieramy do drogi kamiennej.
 • Opuszczamy szlak i kierujemy się nią w lewo. Po prawej stronie widzimy zawieszony na rosochatym słupie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Był on umieszczony wcześniej na sośnie, pod którą wg legendy ukrył się napadnięty kupiec i w podzięce zawiesił na niej ten obraz. Wjeżdżamy do lasu. Po 700 m na rozwidleniu skręcamy w prawo. Jedziemy przez piękny drzewostan dębowo – sosnowy. Teren zaczyna się stromo wznosić. Zmienia się także skład gatunkowy lasu – przeważają buki.
 • Na wierzchołku wzniesienia ponownie spotykamy Szlak Wolnościowy. Dojeżdżamy do ostrego zakrętu (5 km). Tutaj za znakami skręcamy w lewo, w gruntową drogę. Jedziemy przez zalesione sosną i modrzewiem tereny dawnej wsi Horaj.
 • Wyjeżdżamy na rozległy ugór i docieramy do ściany lasu. Następnie przemieszczamy się wzdłuż niej. Po 600 m. skręcamy w prawo, do lasu (uwaga na znaki). 100 m dalej skręcamy
  w lewo, za znakami w słabo widoczną ścieżkę. Docieramy do piaszczystej drogi. Jedziemy nią
  w lewo przez 70 m do rozwidlenia, gdzie kierujemy się w prawo (droga pożarowa nr 42). Wyjeżdżamy na wielką polanę (9,5 km). Przed nami nieco po lewej wzgórze Długi Goraj. Po drugiej stronie kierujemy się skrajem lasu w lewo. Przejechawszy 300 m wjeżdżamy do niego. Kilometr dalej znajdujemy się w obniżeniu pomiędzy Długim Gorajem (z lewej) największym wzniesieniu Roztocza w Polsce (392 m n.p.m.) a Krągłym Gorajem (z prawej) najwyższym wzniesieniem woj. lubelskiego (389 m n.p.m.) (11,5 km). Są to ostańce zbudowane z twardych wapieni mioceńskich. Zbocza obu wzgórz są bardzo strome i niedostępne dla rowerzystów. U podnóża zarówno Długiego, jak i Krągłego Goraja znajdują się bunkry Linii Mołotowa. Dotrzeć do nich można kierując się niebieskimi znakami Szlaku po Bunkrach Linii Mołotowa. (Uwaga! zwiedzanie bunkrów jest bardzo niebezpieczne – głębokie studnie i brak oświetlenia).
 • Jedziemy dalej za czerwonymi znakami drogą gruntową. Docieramy do Huty Lubyckiej (14 km) malowniczo położonej miejscowości w kotlince pod „Gorajami”. We wsi interesujące, kamienne budownictwo ludowe oraz otoczone kamiennym murkiem źródło.
 • Stąd wracamy tą samą drogą do Siedlisk (w Siedliskach dojazd do przystanku dogodniejszym traktem biegnącym koło cerkwi).

One thought on “SIEDLISKA (gmina Lubycza Królewska) – GORAJE – HUTA LUBYCKA – GORAJE – SIEDLISKA /28 km/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.