SZLAK SZUMÓW-niebieski: Susiec PKP-Kościółek-Rebizanty-Rybnica(Sikliwce)-Susiec PKP

Trasa oznaczona jest znakami niebieskimi o długości 17 km.

Wycieczkę zaczynamy z dworca Susiec PKP w kierunku zachodnim wzdłuż drogi na Oseredek (Józefów). Idziemy obok campingu ulicą Tomaszowską.Za szkołą skręcamy w lewo, w las, aż do rzeki Jeleń. Idąc z biegiem rzeki dochodzimy do Wodospadu na Jeleniu o wysokości 1,5m .

Trzymając się niebieskich oznaczeń poruszamy się cienistym szlakiem wzdłuż biegu rzeki. Po ok.45min. skręcamy w prawo schodząc stromym zboczem do wąwozu pełnego powalonych drzew  i paproci. Dalej odchodzimy od rzeki i napotykamy czarny szlak, który razem z niebieskim prowadzą nas do naturalnie ufortyfikowanego wzgórza zwanego Kościółkiem lub Zamczyskiem . Przechodzimy po kładkach nad rozlewiskiem, wychodzimy na łąkę, dalej przez mostek na Rzece Tanew. Zaraz za rzeką można znaleźć miejsce gdzie Jeleń wpada do Tanwi. Szlak prowadzi pod górę po piaszczystej drodze obok pięknego zbocza ścisłego rezerwatu.

Po wyjściu na górę skręcamy w lewo na wschód szukając oznaczeń szlaku niebieskiego. Po około 2 godz. od wyjścia z Suśca usłyszymy z daleka szum wody i docieramy nareszcie do rezerwatu „Nad Tanwią”.

Na zakolu Tanwi w miejscowości Rebizanty na odcinku 400 m znajduje się  ich aż 24. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii poprzecznie do brzegu rzeki a od dźwięku spadającej wody nazywają je także  „szumami”.

Dalej idziemy wzdłuż brzegu rzeki za znakami niebieskimi, mijając po lewej stronie okazały drewniany budynek nazywany ,,Kierepkówką”. Budynek ten został przeniesiony w 1976 roku z Tomaszowa Lubelskiego przez strażaków, staraniem ówczesnego Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej ppłk Edwarda Kierepkę. Idąc dalej wzdłuż rzeki przechodzimy przez drogę Susiec-Cieszanów wzdłuż rzeki szukając niebieskich oznaczeń, później skręcając w lewo idąc leśnymi drogami i ścieżkami w kierunku Sikliwiec (Rybnicy).Przechodzimy przez mostek nad Potokiem Łosinieckim, następnie idąc nieutwardzoną drogą między zabudowaniami wiejskimi dochodzimy do drogi Tomaszów-Susiec-Józefów.Przechodzimy przez drogę i idąc lasem kierując się niebieskimi oznaczeniami dochodzimy do stacji Susiec PKP ,do naszego punktu wymarszu na jeden z najpiękniejszych szlaków pieszych Roztocza Środkowego.