SZLAK PARTYZANCKI-czerwony: KRYNICE-ROMANÓWKA-ZABORECZNO-KLOCÓWKA-KRASNOBRÓD-JACNIA-WOJDA-KOSOBUDY-SZCZEBRZESZYN-SZPERÓWKA

Całkowita długość szlaku wynosi 56 km,w tym 9 km na terenie powiatu tomaszowskiego.

Szlak biegnie północną częścią Roztocza Środkowego,przez Krasnobrodzki Park Krajobrazowy,Roztoczański Park Narodowy,,,Piekiełko Szczebrzeszyńskie” i kończy się na wierzchowinie Roztocza Zachodniego.

Szlak rozpoczynamy na przystanku PKS w Krynicach ,przy drodze krajowej 17 Warszawa-Lublin-Lwów. W Krynicach możemy obejrzeć kościół parafialny,drewniany z ołtarzem rokokowym z 1920 roku oraz ruiny klasycystycznego dworku z XIX wieku w parku krajobrazowym,z cennym drzewostanem. Znajduje się tu także zalew o charakterze rekreacyjnym ,o powierzchni 42 ha.

Z Krynic idziemy w kierunku zachodnim przez Zadnogę, Romanówkę w kierunku Zaboreczna, gdzie możemy obejrzeć pomnik partyzanckiej bitwy rozegranej 01-02-1943 roku w ramach obrony Zamojszczyzny przed pacyfikacją niemiecką.

Dalej idziemy wzdłuż trasy oznaczonej kolorem czerwonym przez Klocówkę.

Wkraczamy już na teren powiatu zamojskiego. Przez Dominikanówkę idziemy do Krasnobrodu obok kapliczki ,,na wodzie” do Podklasztoru dawnego klasztoru Dominikanów. Możemy tutaj zwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, muzeum przykościelne,mini- ZOO .Na trasie możemy obejrzeć punkt widokowy na okolicę obok kamieniołomów,skorzystać z atrakcji rekreacyjno-wypoczynkowych nad zalewem w Krasnobrodzie ,obejrzeć kapliczkę z rezerwatem ,,Święty Roch” a także dawny pałac Leszczyńskich ,w którym obecnie mieści się Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci..

Następnie idziemy w kierunku Jacni,Bliżowa,Wojdy,gdzie 30-12-1942 roku odbyła się bitwa partyzancka,dalej do Kosobud,Szczebrzeszyna ,gdzie możemy zobaczyć pomnik ,,chrząszcza”,cerkiew,kościoły,kirkut,synagogę, rynek z Ratuszem. Szlak kończymy w Szperówce.