Nabrożanki w strojach regionalnych

2 września 2021 roku w Starostwie Powiatowym Koło Gospodyń Wiejskich Nabrożanki prezentowało stroje regionalne.

Dzięki współpracy z Panem Pawłem Warownym powstały stroje z haftem tomaszowsko-hrubieszowskim. Powiat Tomaszowski rozpoczął promocję haftu z Wierszczycy (gmina Jarczów) w pierwszym kwartale tego roku.

Haft promujący Powiat Tomaszowski

Wzór przedstawiony na okładce pierwszego numeru biuletynu „Powiat Tomaszowski Serce Roztocza” pochodzi z zapaski, która znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Wzór ten będzie wykorzystywany jako oficjalny motyw promujący Powiat Tomaszowski.

Zapaska z Wierszczycy (gm. Jarczów), noszona w okresie międzywojennym. Eksponat został zakupiony przez tomaszowskie muzeum w roku 1984 od pani Eugenii Byś.

Zapaska wykonana jest z fabrycznego płótna bawełnianego. Część górna po ułożeniu w zakładki wszyta w pasek, dolna obszyta haftem angielskim. Zapaskę zdobią szlaki barwnego haftu krzyżykowego o motywach zoomorficznych (ptaki) i geometrycznych, nad nimi poziome zakładki. Szycie maszynowe, haft ręczny. Długość 52 cm, szerokość 68 cm.

Zdjęcie zapaski oraz opis pochodzą z publikacji pt. „Tradycyjne stroje i hafty hrubieszowsko-tomaszowskie” Elżbiety Piskorz-Branekovej