Jubileusz KGW “Maki”

Ponad 30 dyplomów uznania i wyróżnień, I miejsce w XVIII Powiatowym Konkursie na Palmę Wielkanocną w kategorii “palmy średnie oryginalne” w 2015 roku, wzrost aktywności lokalnego środowiska, kilkadziesiąt nagród, mają m.in. na swoim koncie gospodynie z Podlodowa w gminie Łaszczów. A to dopiero pięć lat działalności.
W sobotę 26 czerwca br. odbyła się uroczystość z okazji 5- lecia Koła Gospodyń Wiejskich ”Maki” w Podlodowie. Ze słowami wdzięczności i podziękowaniami za ten miniony czas, w którym gospodynie przyczyniły się do rozwoju swojej małej ojczyzny, przybyli m.in. Adam Piasecki Przewodniczący Rady Powiatu, Ewa Szałachwiej Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, Aleksandra Pietrasz Burmistrz Łaszczowa, Rafał Swatowski Sekretarz UM w Łaszczowie, Barbara Mazurek Skarbnik, Leszek Trześniowski Dyrektor GOK-u w Łaszczowie, Kazimierz Hejzner radny Urzędu Miejskiego w Łaszczowie a także rodziny jubilatek.
Po powitaniu przez miejscową kapelę nadszedł czas na chwilę wspomnień. Przypomniano najważniejsze wydarzenia z osiągnięć i działalności z ostatnich pięciu lat KGW a także w formie prezentacji przedstawiono historię sołectwa Podlodów. Poza pysznymi, regionalnymi potrawami na zaproszonych gości czekały liczne niespodzianki. Wśród nich przejażdżka bryczką, zwiedzanie mini skansenu u miejscowego regionalisty Pana Mariana Adamczuka a także możliwość obejrzenia niezwykłych zbiorów – Pan Jan Kawka zgromadził ponad 100 żelazek, najstarsze z 1836 roku.
Koło Gospodyń Wiejskich „Maki” w Podlodowie zawiązało się 8 marca 2015 roku z inicjatywy Anny Koprowskiej. Obecnie liczy 11 członków w tym dwóch mężczyzn a przewodniczącą została Mariola Krasoń. Panie oraz Panowie aktywnie biorą udział w różnych konkursach i uroczystościach, m. in. kiermaszach bożonarodzeniowych i wielkanocnych, kolędowaniu, dożynkach gminnych, powiatowych, wojewódzkich m.in. w Końskowoli, lokalnych imprezach takich jak Święcie Pieczonego Ziemniaka. Swoje zdolności kulinarne oraz rękodzielnicze zaprezentowali na Pikniku „Country” w Dobużku. Podczas gali Kuriera Lubelskiego w 2019 roku, jedna z członkiń KGW Podlodów, Pani Sabina Kawka została wybrana Gospodynią Roku. Oprócz tych sukcesów koło aktywnie uczestniczy w życiu społecznym swojej wsi. Gospodynie z Podlodowa słyną ze zdolności kulinarnych, przygotowują potrawy tradycyjnej kuchni staropolskiej a także sięgają po współczesne przepisy m.in. przygotowały poczęstunek dla uczestników uroczystości z okazji 75. rocznicy obrony Brzezin w 2019 roku. Zajmują się również rękodziełem, wykonują przepiękne kwiaty bibułkowe, stroiki i dekoracje także do miejscowego kościoła. Były inicjatorkami tegorocznego Dnia Dziecka w swojej miejscowości.
Wszystkim Jubilatom składamy serdeczne życzenia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, dalszej satysfakcjonującej pracy na rzecz społeczności lokalnej oraz życzymy zapisywania dalszych długich i pięknych kart swojej historii !