20 lat Koła Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

26 czerwca 2021 roku Koło Powiatowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Tomaszowie Lubelskim obchodziło jubileusz 20-lecia działalności.

Po porannej mszy w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim odprawionej w intencji diabetyków oraz zmarłych członków Koła Powiatowego organizatorzy jaki oraz zaproszeni goście udali się do Kwatery Myśliwskiej w Pańkowie, gdzie odbyła się dalsza część zaplanowanych uroczystości.
Gości powitała Edyta Mateja – Prezes Koła Powiatowego PSD w Tomaszowie Lubelskim oraz Karol Kosiacki – Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim. Z okazji jubileuszu wręczono odznaczenia, medale oraz dyplomy okolicznościowe.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in.: Anna Śliwińska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Andrzej Bauman – Honorowy Prezes PSD, Henryk Karwan – Starosta Tomaszowski, Wojciech Żukowski – burmistrz miasta Tomaszów Lubelski, dr inż. Leszek Dmitroca – nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów, Renata Miziuk – prezes PGKiM w Tomaszowie Lubelskim, a także członkowie Koła PSD w Tomaszowie Lubelskim.
Przy tak pięknym jubileuszu należy wspomnieć, iż wieloletnim duszpasterzem tomaszowskich diabetyków był ks. kapelan Józef Rzechuła, który przeszedł na emeryturę. Jego miejsce zajął ks. dziekan Grzegorz Charbos. Zaś we wrześniu 2020 roku Koło PSD w Tomaszowie Lubelskim otrzymało od Starostwa Powiatowego lokal w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy Siwej Dolinie 2A, gdzie znajduje się Punkt Dydaktyczno Informacyjny.
19 czerwca jubileusz 40-lecia działalności obchodziło Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Warto dodać, iż pierwsze kluby pacjentów diabetologicznych przy przychodniach i poradniach cukrzycowych zaczęły powstawać w latach 50-tych XX-ego wieku. Obecnie na terenie całego kraju działa około 350 kół terenowych, które skupiają 60 tysięcy członków.
fot. Ewa Monastyrska/KRZ