Uroczystości patriotyczne w rocznicę Powstania Styczniowego

Złożeniem wieńców pod Krzyżem Powstańczym przy ul. Żeromskiego w Tomaszowie Lubelskim rozpoczęto uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych, którzy zginęli 5 lutego w czasie zbrodni zwanej “Krwawym Dniem w Tomaszowie Ordynackim”. W kościele pw. Zwiastowania NMP odprawiona została Msza Święta w intencji poległych powstańców oraz pomordowanych przez Rosjan mieszkańców miasta , którą sprawowali: kustosz Sanktuarium ks. Czesław Grzyb oraz ks. Grzegorz Chabros, proboszcz parafii pw. Św. Józefa. W czasie uroczystej modlitwy Wojciech Żukowski Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski przypomniał o historii tzw. “Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim”. Na zakończenie nabożeństwa uczestnicy udali się na “tomaszowską kalwarię”, gdzie przy kolumnie pamięci “Powstań Narodowych” zapalono znicze.
Powiat Tomaszowski podczas niedzielnych uroczystości reprezentowali: Jarosław Korzeń Wicestarosta wraz z Piotrem Szumilakiem Dyrektorem Wydziału Oświaty Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym i Wiesławem Cielicą Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu.
Fot. KRZ / UM TL