Uroczystości patriotyczne w Błudku

Koncertem w wykonaniu Orkiestry Dętej z Łosińca na cmentarzu w Błudku w gminie Susiec, rozpoczęto w dniu 3 października 2020 roku uroczystości patriotyczne z okazji 75. rocznicy rozbicia Obozu Zagłady Żołnierzy Armii Krajowej. Obóz nazywa się czasami “Małym Katyniem”. Został założony w Błudku w 1944 r. Więziono w nim podobno ok. 180 schwytanych przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa członków polskiego podziemia niepodległościowego, głównie z AK. Byli tam głodzeni i zmuszani do katorżniczej pracy. W końcu polskie podziemie podjęło decyzję o rozbiciu tego obozu.
Po odegraniu Hymnu Państwowego, powitaniu przybyłych uczestników przez Zbigniewa Naklickiego Wójta Gminy Susiec oraz przemówieniach zaproszonych gości, odprawiona została Msza Święta w intencji pomordowanych.
Następnie wszystkie delegacje przybyłe na tą uroczystość złożyły okolicznościowe wiązanki pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i oddały honory poległym. Na zakończenie obchodów organizatorzy: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Wójt Gminy Susiec, Zarząd Koła Rejonowego AK w Suścu oraz Gminny Ośrodek Kultury zaplanowali któtką rekonstrukcje Rozbicia Obozu Zagłady w Błudku.
Na sobotnie uroczystości w gminie Susiec, reprezentując Powiat Tomaszowski przybył Dariusz Czop Sekretarz Powiatu.