Na ludowo w Suścu

Pomimo okrojonego programu i przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, w niedzielę 11 października br udało się zorganizować w Suścu XIX Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu. Głównym celem Festiwalu jest wspieranie kultury tradycyjnej funkcjonującej na poziomie regionalnym na naszych obszarach wiejskich. W konkursie piosenki o Roztoczu biorą udział zespoły ludowe z Polski i Ukrainy. Ważnym elementem wydarzenia jest inspiracja kulturą ludową a także nacisk na zachowanie i przekazywanie z pokolenia na pokolenie tradycyjnych pieśni regionalnych. Spośród dwudziestu nadesłanych nagrań komisja konkursowa przyznała I miejsce Zespołowi Folklorystycznemu „Wójtowianie” z Krasnobrodu. Drugie miejsce powędrowało do Kapeli Ludowej „Duklanie” z Dukli z powiatu krośnieńskiego oraz do duetu z Narola – Aleksandry Wołoszyn- Banaś i Urszuli Wielgosz. Trzecie miejsce zajęły Zespoły: „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej pod kierownictwem Barbary Jarczak  oraz „Grabowiczanki” z Grabowicy. Komisja konkursowa, której przewodniczącym a zarazem zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie był Andrzej Sar, przyznała także wyróżnienia I i II stopnia.
Na XIX Festiwal Pieśni o Roztoczu reprezentując Powiat Tomaszowski przybył Dariusz Czop Sekretarz Powiatu, który wspólnie z organizatorami oraz komisją konkursową wręczał laureatom nagrodyi dyplomy.
Fot. GOK Susiec