Patriotycznie w Brzezinach

W sobotę, 12 września br w Brzezinach odbyła się uroczystość obchodów 76. rocznicy obrony Brzezin pn. ” W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał”. Wydarzenie rozpoczęto Mszą Świętą w kaplicy Św. Wojciecha w Brzezinach. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą por. Stefana Kobosa. W części oficjalnej organizatorzy zaplanowali apel pamięci i salwę honorową w wykonaniu 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, odsłonięcie tablicy pamiątkowej Samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski ufundowanej przez Starostwo Powiatowe oraz wystąpienia okolicznościowe. Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia m.in. Jarosław Korzeń Wicestarosta został odznaczony złotym medalem Światowego Związku Żołnierzy AK, za wkład w rozwój patriotyzmu.
Uczestnicy obchodów mieli także okazję wysłuchać koncertu pt.” W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym” w wykonaniu 10 DH “Traperski Krąg” z Suśca , Tomaszowskiej Orkiestry Dętej OSP w Tomaszowie Lubelskim oraz zespołu wokalnego “Hubal” z Klubu 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Powiat Tomaszowski reprezentowali: Jarosław Korzeń Wicestarosta, Katarzyna Gucz Urzędujący Członek Zarządu Powiatu oraz Wiesław Cielica Wiceprzewodniczący Rady Powiatu . W dzisiejszych uroczystościach wzięli także udział: Andrzej Adamek Wójt Gminy Bełżec, Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP, Stanisława Koper Dyrektor PUP, Wojciech Żukowski Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski, Magdalena Szczepańska prezes Stowarzyszenia ” Ocalić od zapomnienia ” w Brzezinach, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy.
Organizatorzy wydarzeń zadbali także o prezentację “Cichego Memoriału” tzw. deskali czyli wspomnień zaklętych w drewnie. Autorem prac – uwiecznionych sylwetek zakonspirowanych bohaterów wydarzeń z tamtych lat jest Arkadiusz Andrejkow – laureat konkursu “Nieprzeciętni 2020 “.