Komiksowy Sobieski – nabór do projektu

Trwa rekrutacja do projektu pt. „Komiksowy Sobieski”, realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubyczy Królewskiej w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Projekt będzie skupiał się wokół historii Jana III Sobieskiego, przebywającego kiedyś na terenach gminy Lubycza Królewska. W ramach tego zostaną przeprowadzone warsztaty rysunkowe, historyczne i z tworzenia komiksu dla 30 dzieci w wieku od 7 do 15 lat z całej gminy Lubycza Królewska. Zajęcia odbędą się w 3 miejscowościach: Lubycza Królewska, Siedliska i Żurawce.

Efektem zajęć będzie stworzenie antologii komiksów o historii Sobieskiego na ziemiach lubyckich. Uczestnicy projektu wyjadą także na bezpłatną wycieczkę związaną z tematyką warsztatów (Pałac w Wilanowie). W ramach podsumowania zajęć zostanie zorganizowany konkurs na okładkę komiksu, którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas oficjalnej wystawy dla mieszkańców gminy. Terminy zajęć zostaną podane w czerwcu.

Celem projektu będzie popularyzacja dziedzictwa historycznego oraz poszerzenie oferty kulturalnej związanej ze stworzeniem antologii komiksów w formie katalogu. Poszerzony dostęp do oferty kulturalnej zintegruje społecznie osoby zagrożone wykluczeniem z terenu gminy Lubycza Królewska o ograniczonym dostępie do ośrodków kulturowych.

• Warsztaty rysunkowe „Rozrysuj się” – (3 miejscowości po 15 godzin) – warsztaty z Aleksandrą Jędrzejewską – ilustratorką, rysowniczką. Wykonywała ilustracje do książek zamojskiego pisarza Łukasza Izarowskiego;
  • Warsztaty historyczne „Lubyckim tropem Sobieskiego” – (3 miejscowości po 2 godziny) – prowadzący Mariusz Lewko – historyk, regionalista;
  • Warsztaty komiksowe „Sobieski według komiksowej kreski” – (3 miejscowości po 6 godzin) – warsztaty z Maciejem Pałką – porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Jest on również animatorem kultury komiksowej. Prowadzi pracownię komiksu w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Organizator Samizdat – Lublin Zine Festival. Do tej pory przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych, brał udział w kilku rezydencjach artystycznych i w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą (Grecja, Palestyna, Jordania, Japonia);
  • Wycieczka do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie;
  • Konkurs na okładkę antologii komiksów z nagrodami oraz wystawa prac wykonanych podczas warsztatów.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Karta zgłoszeniowa i regulamin projektu znajduje się na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej: www.lubyczaczyta.pl.