Pszczołom na ratunek

„S.O.S Pszczołom na ratunek” – pod takim hasłem odbyła się w dniu 6 marca br w hali II LO w Tomaszowie Lubelskim konferencja, która zgromadziła tłumy uczestników.

Główny cel jaki przyświecał organizatorom spotkania to szeroko pojęta tematyka znaczenia owadów zapylających dla bioróżnorodności oraz podniesienie świadomości rolników w kwestii stosowania środków ochrony roślin. Badania naukowe wskazują, że jednym z najważniejszych czynników powodujących zanik pszczół jest rolnictwo. Według danych wynika, że każdego roku w Polsce na skutek niewłaściwego stosowania środków chemicznych podczas oprysków zatruwanych jest od 50 tys. do 200 tys. rodzin pszczelich. Szacuje się, że dzięki zapylaniu roślin przez pszczoły plony zwiększają się nawet o 50 proc.
Na konferencję zostali zaproszeni pszczelarze zrzeszeni w Roztoczańskim Związku Pszczelarskim w Tomaszowie Lubelskim, rolnicy oraz wszystkie chętne osoby zainteresowane powyższą tematyką.
Prelekcje wygłosili:
Jacek Parszewski – Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi -„Program wsparcia pszczelarstwa w prowadzeniu działalności pasieki”
Małgorzata Filipowicz – Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – „Zdrowie pszczół”
Marcin Gołębiowski – naczelnik Gabinetu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych- „Pszczoły wracają do lasu”
Marta Montusiewicz rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – „Pszczoły a ochrona środowiska w województwie lubelskim”
dr hab. Teresa Wyłupek – Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie – „Zasady stosowania środków ochrony roślin w sposób bezpieczny dla pszczół”
dr hab. Zbigniew Kołtowski – p.o. dyrektora Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, prof. nadzw. Instytutu Ogrodnictwa – „Zapylanie roślin”.
Na spotkanie przybyli: Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP, Henryk Karwan Starosta Tomaszowski, Jarosław Korzeń Wicestarosta, Katarzyna Gucz Urzędujący Członek Zarządu Powiatu, Andrzej Konieczny Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Monika Żur Dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu, Ewa Korzeń Kierownik ODR, radni powiatu tomaszowskiego, Adam Wiśniewski Prezes Roztoczańskiego Związku Pszczelarzy w Tomaszowie Lubelskim, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu, przedstawiciele i kierownicy jednostek samorządu, leśnicy, rolnicy oraz pszczelarze.
W trakcie konferencji uczestnicy otrzymali mieszankę roślin miododajnych, którą będą mogli wysiać w doniczkach na balkonach lub ogrodzie. Rozprowadzone zostały także materiały informacyjno-edukacyjne dla odbiorców projektu m.in: broszurki i magnesy z cytatami o pszczołach.
Organizatorami spotkania byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, dzięki któremu sfinansowano organizację konferencji, Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego oraz Powiat Tomaszowski.
Konferencja zakończyła się degustacją potraw regionalnych, które przygotowały: „Karpiówka „ z Bełżca, „Aktywne Radkowianki”, KGW Rokitno, KGW Siemierz, KGW Przewłoka, KGW Huta Tarnawacka, KGM Lejdis z Tomaszowa Lubelskiego, KGW Machnów Nowy ,KGW Polany, Fabryka Soków z Bełżca oraz Koszyk Roztoczański firmy Manufaktura Kulinarna Pod Lasem z Rogóźna.