Sukcesy tomaszowskich narciarzy

W dniach 17–23 lutego 2020 roku na trasach biegowych Kubalonki k. Wisły odbyła się najważniejsza impreza sportowa w narciarstwie biegowym w Polsce dla młodych zawodników w kategoriach juniorów młodszych oraz juniorów. Zawodnicy w ciągu sześciu dni rywalizowali o tytuły Mistrzów Polski i medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Śląsk 2020 w pięciu konkurencjach: bieg sprinterski stylem dowolnym, bieg dystansowy stylem dowolnym, biegi dystansowe stylem dowolnym, sztafety Team Sprinty klasykiem, a dodatkowo juniorzy wystartowali w ostatnim dniu w konkurencji biegu stylem dowolnym – kobiety 15 km, a mężczyźni 30 km.
Województwo Lubelskie, Powiat Tomaszowski i Miasto Tomaszów Lubelski /jako jedyni przedstawiciele sportów zimowych z Lubelszczyny / reprezentowali narciarze biegowi z klubu MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski.
Klub od wielu lat należący do ścisłej czołówki klubów w Polsce /wygrał z rzędu 10 edycji całorocznych cykli imprez Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego/ doskonale wypadł podczas OOM Śląsk 2020 zdecydowanie wygrywając punktację klubową /167,0 pkt/ według zasad WSDIM Ministerstwa Sportu/, co jednocześnie dało 3 miejsce Województwu Lubelskiemu w klasyfikacji województw w biegach narciarskich.
Wyprzedziliśmy między innymi tak silne narciarsko województwa jak dolnośląskie czy podkarpackie mające wieloletnie tradycje w narciarstwie biegowym. Podczas OOM zawodnicy klubu zdobyli łącznie 7 medali: Jan Żółkiewski – złoto w sprincie i srebrny medal w TEAM SPRINCIE, Dawid Ciećko – srebrny medal w TEAM SPRINCIE, srebrny medal w biegu na 30 km dowolnym i brązowy medal w sprincie indywidualnym, Anna Berezecka – dwukrotnie srebrny medal w sprincie technika dowolna i w biegu na 5 km klasykiem, Bartosz Cielniak wspólnie z Michałem Gumieniakiem – brązowy medal w TEAM SPRINCIE. Czyli łącznie 7 medali zdobyło 5. zawodników.
Opiekunami narciarzy z Tomaszowa Lubelskiego byli Waldemar Kołcun – trener, prezes klubu MULKS i Okręgowego Związku Narciarskiego, nauczyciel w-f ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelski i Jaromir Korkosz – trener, nauczyciel z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim.
Sukces ten był zwieńczeniem całorocznych przygotowań od maja 2019 roku, który był szczególnie trudny, gdyż niestety w tym roku narciarze w okresie przygotowań nie mogli skorzystać z tras biegowych w Tomaszowie Lubelskim.
Sam start odbywał się w trudnych warunkach, które nastręczały masę problemów ze smarowaniem nart i koszty z tego tytułu były wysokie. Cieszy, że wyniki narciarzy docenił Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski, który postanowił promować podczas tej ważnej imprezy Województwo Lubelskie poprzez zakup kurtek reprezentacyjnych z logo naszego województwa.
Realizator zadania Lubelska Unia Sportu wywiązała się z tego zadania rewelacyjnie, a efekt tego czego dowodem są zdjęcia był “piorunujący”.
Połączenie efektu wizualnego i wyników sportowych była doskonałą promocja Województwa Lubelskiego, które nie do końca było znane z wyników w sportach zimowych.
Tylko dla wtajemniczonych w biegi narciarskie było wiadomo, że najlepszy klub w Polsce w biegach narciarskich wywodzi się z Lubelszczyzny, Roztocza, z Tomaszowa Lubelskiego.
Ważnym elementem całego procesu szkolenia jest podejście nauczycieli i dyrekcji szkół do których uczęszczają zawodnicy, bo rezultat był okupiony licznymi absencjami ze strony sportowców.
Podając szkoły z jakich wywodzą się reprezentanci Województwa Lubelskiego należy podziękować za wyrozumiałość i pomoc. Podziękowania należą się też rodzicom dzieci, którzy przez wiele lat /medale w juniorach zdobywa się średnio po 8-10 latach szkolenia/ wspierają zainteresowania sportowe swoich dzieci.

Wyniki wszystkich zawodników przedstawiają się następująco:

Juniorzy :

1. Jan Żółkiewski – Politechnika Warszawska, absolwent 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, Gimnazjum Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim
– złoty medal w sprincie technika dowolną,
4 miejsce – 10km CL,
6 miejsce – bieg łączony 20km,
srebrny medal team sprint,
6 miejsce – 30km stylem dowolnym

2. Bartosz Głaz – absolwent SMS Zakopane, Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im Doktora Janusz Petera w Tomaszowie Lubelskim,
8 miejsce – 10km CL,
9 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,

3. DawidCiećko