Sukcesy tomaszowskich narciarzy

W dniach 17–23 lutego 2020 roku na trasach biegowych Kubalonki k. Wisły odbyła się najważniejsza impreza sportowa w narciarstwie biegowym w Polsce dla młodych zawodników w kategoriach juniorów młodszych oraz juniorów. Zawodnicy w ciągu sześciu dni rywalizowali o tytuły Mistrzów Polski i medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Śląsk 2020 w pięciu konkurencjach: bieg sprinterski stylem dowolnym, bieg dystansowy stylem dowolnym, biegi dystansowe stylem dowolnym, sztafety Team Sprinty klasykiem, a dodatkowo juniorzy wystartowali w ostatnim dniu w konkurencji biegu stylem dowolnym – kobiety 15 km, a mężczyźni 30 km.
Województwo Lubelskie, Powiat Tomaszowski i Miasto Tomaszów Lubelski /jako jedyni przedstawiciele sportów zimowych z Lubelszczyny / reprezentowali narciarze biegowi z klubu MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski.
Klub od wielu lat należący do ścisłej czołówki klubów w Polsce /wygrał z rzędu 10 edycji całorocznych cykli imprez Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego/ doskonale wypadł podczas OOM Śląsk 2020 zdecydowanie wygrywając punktację klubową /167,0 pkt/ według zasad WSDIM Ministerstwa Sportu/, co jednocześnie dało 3 miejsce Województwu Lubelskiemu w klasyfikacji województw w biegach narciarskich.
Wyprzedziliśmy między innymi tak silne narciarsko województwa jak dolnośląskie czy podkarpackie mające wieloletnie tradycje w narciarstwie biegowym. Podczas OOM zawodnicy klubu zdobyli łącznie 7 medali: Jan Żółkiewski – złoto w sprincie i srebrny medal w TEAM SPRINCIE, Dawid Ciećko – srebrny medal w TEAM SPRINCIE, srebrny medal w biegu na 30 km dowolnym i brązowy medal w sprincie indywidualnym, Anna Berezecka – dwukrotnie srebrny medal w sprincie technika dowolna i w biegu na 5 km klasykiem, Bartosz Cielniak wspólnie z Michałem Gumieniakiem – brązowy medal w TEAM SPRINCIE. Czyli łącznie 7 medali zdobyło 5. zawodników.
Opiekunami narciarzy z Tomaszowa Lubelskiego byli Waldemar Kołcun – trener, prezes klubu MULKS i Okręgowego Związku Narciarskiego, nauczyciel w-f ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelski i Jaromir Korkosz – trener, nauczyciel z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim.
Sukces ten był zwieńczeniem całorocznych przygotowań od maja 2019 roku, który był szczególnie trudny, gdyż niestety w tym roku narciarze w okresie przygotowań nie mogli skorzystać z tras biegowych w Tomaszowie Lubelskim.
Sam start odbywał się w trudnych warunkach, które nastręczały masę problemów ze smarowaniem nart i koszty z tego tytułu były wysokie. Cieszy, że wyniki narciarzy docenił Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski, który postanowił promować podczas tej ważnej imprezy Województwo Lubelskie poprzez zakup kurtek reprezentacyjnych z logo naszego województwa.
Realizator zadania Lubelska Unia Sportu wywiązała się z tego zadania rewelacyjnie, a efekt tego czego dowodem są zdjęcia był “piorunujący”.
Połączenie efektu wizualnego i wyników sportowych była doskonałą promocja Województwa Lubelskiego, które nie do końca było znane z wyników w sportach zimowych.
Tylko dla wtajemniczonych w biegi narciarskie było wiadomo, że najlepszy klub w Polsce w biegach narciarskich wywodzi się z Lubelszczyzny, Roztocza, z Tomaszowa Lubelskiego.
Ważnym elementem całego procesu szkolenia jest podejście nauczycieli i dyrekcji szkół do których uczęszczają zawodnicy, bo rezultat był okupiony licznymi absencjami ze strony sportowców.
Podając szkoły z jakich wywodzą się reprezentanci Województwa Lubelskiego należy podziękować za wyrozumiałość i pomoc. Podziękowania należą się też rodzicom dzieci, którzy przez wiele lat /medale w juniorach zdobywa się średnio po 8-10 latach szkolenia/ wspierają zainteresowania sportowe swoich dzieci.

Wyniki wszystkich zawodników przedstawiają się następująco:

Juniorzy :

1. Jan Żółkiewski – Politechnika Warszawska, absolwent 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, Gimnazjum Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim
– złoty medal w sprincie technika dowolną,
4 miejsce – 10km CL,
6 miejsce – bieg łączony 20km,
srebrny medal team sprint,
6 miejsce – 30km stylem dowolnym

2. Bartosz Głaz – absolwent SMS Zakopane, Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im Doktora Janusz Petera w Tomaszowie Lubelskim,
8 miejsce – 10km CL,
9 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
4 miejsce – team sprint

3. DawidCiećko
– uczeń Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim, absolwent Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
9 miejsce -10km CL,
brązowy medal sprint 1,4km stylem dowolnym,
8 miejsce – bieg łączony 20km,
srebrny medal team sprint,
srebrny medal 30km stylem dowolnym

4. Emil Pleskacz
– uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych, absolwent Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
10 miejsce – 10km CL,7
miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
9 miejsce – bieg łączony – 20km,
4 miejsce – team sprint,
10 miejsce – 30km stylem dowolnym

5. Kamil Ożarowski – uczeń Liceum Ogólnokształcącego Lider w Zamościu, absolwent Gimnazjum im Konfederacji Tyszowieckiej i Szkoły Podstawowej im Jana Kilińskiego w Tyszowcach,
11 miejsce – 10km CL,
14 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
7 miejsce – bieg łączony 20km,
7 miejsce – 30km stylem dowolnym

Juniorki:

1. Katarzyna Sendecka – Uniwersytet Opolski, absolwentka 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
12 miejsce – 5km CL,
11 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
11 miejsce – bieg łączony 10km

2. Magdalena Kuśmierz – uczennica 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, absolwentka Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
6 miejsce – styl CL 5km,
5 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
9 miejsce – bieg łączony 10km,
7 miejsce – 15km stylem dowolnym

Juniorzy Młodsi:

1.  Jakub Ferenc – uczeń 1 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im Unii Europejskiej w Zamościu, absolwent Gimnazjum Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
17 miejsce – 10km CL,
8 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
13 miejsce – 7,5km stylem dowolnym,
7 miejsce – team sprint

2. Michał Gumieniak – uczeń Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, absolwent Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
19 miejsce – 10km CL,
9 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
11 miejsce – 7,5km stylem dowolnym,
srebrny medal team sprint

3. Jakub Juzeluk – uczeń Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, absolwent Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
26 miejsce – 10km CL,
15 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
18 miejsce – 7,5km stylem dowolnym,
7 miejsce – team sprint

4. Bartosz Cielniak – uczeń SMS Zakopane, Gimnazjum Nr 1 i Szkoła Podstawowej Nr 3 im Doktora Janusz Petera w Tomaszowie Lubelskim,
13 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym,
4 miejsce – 7,5km stylem dowolnym,
srebrny medal team sprint

5. Dawid Nabrdalik – uczeń Zespół Szkół Techniczno- Zawodowych im Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim, absolwent Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
34 miejsce – 10km CL,
36 miejsce – sprint 1,4km stylem dowolnym

Juniorki Młodsze:

1.  Anna Berezecka – uczennica SMS Zakopane, absolwentka Gimnazjum Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim,
7 miejsce – 7,5km CL,
srebrny medal w sprincie stylem dowolnym,
srebrny medal na 5km stylem dowolnym,
4 miejsce – team sprint

2. Natalia Kowalczuk – uczennica Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, absolwentka Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
18 miejsce – 7,5km CL,
16 miejsce – sprint 1,4km styl dowolny,
17 miejsce – 5km stylem dowolnym,
4 miejsce – team sprint

Waldemar Kołcun