Piknik historyczny w Siedliskach

W niedzielę 6 października w Siedliskach, gmina Lubycza Królewska odbył się Piknik Historyczny od Husarii do Kawalerii – uroczystości 347 rocznicy zwycięskiej bitwy wojsk polskich, dowodzonych przez Hetmana Jana III Sobieskiego nad czambułami tatarskimi w Siedliskach Tomaszowskich. Głównymi organizatorami byli: Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, Burmistrz Lubyczy Królewskiej, Fundacja DIALOG z Krakowa oraz Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski.
Uroczystości rozpoczęto od przekazania mundurów synów Pawła Sapiehy do Izby Regionalnej w Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w Kościele pw. NNMP w Siedliskach w intencji Króla Jana III Sobieskiego, Rotmistrza Atanazego Miączyńskiego i Księcia Pawła Sapiehy. Odsłonięto także tablicę pod cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy dębie w Siedliskach.
Po części oficjalnej odbyły się pokazy konne Husarii i Kawalerii w wykonaniu Sandomierskiego Ośrodka Kawalerii. Po pokazach wystąpił zespół Pań z Machnowa Nowego. Na piknik przybyli m.in.: Jarosław Korzeń Wicestarosta Tomaszowski oraz prezes Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, Marek Łuszczyński Burmistrz Lubyczy Królewskiej, Mariusz Lewko Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej, Leszek Dmitroca Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski, przedstawiciele jednostek OSP z terenu gminy oraz mieszkańcy.