Konferencja w Starostwie Powiatowym

W dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim odbyła się druga, ostatnia konferencja na temat „Racjonalnego prowadzenia gospodarki rolnej przyjaznej środowisku na terenie Powiatu Tomaszowskiego”. Pierwsza konferencja, która miała miejsce 23.08.2019r. zgromadziła ok. 300 m.in. rolników,sołtysów i gospodarzy z terenu powiatu tomaszowskiego. Uczestnicy spotkania nabyli wiedzę dotyczącą programu regeneracji środowiskowej gleb przez ich wapnowanie. Zostali wyposażeni w wiedzę z zakresu efektywnego gospodarowania nawozami oraz środkami. Dzisiejsze seminarium było podsumowaniem, na które zaproszeni byli beneficjenci końcowi , rolnicy jako użytkownicy gruntów. Konferencja połączona była z promocją publikacji „Powiat Tomaszowski”,wydaną przez LGD „Roztocze Tomaszowskie” we współpracy ze Stowarzyszeniem Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, która została sfinansowana w 50 % z WFOŚiGW w Lublinie.
Spotkanie otworzył Jarosław Korzeń Prezes SSPT oraz Wicestarosta Tomaszowski. Głównymi prelegentami byli Grzegorz Grzywaczewski, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Lublinie, który opowiedział o ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. Przedstawił zasady programu oraz omówił dokumentację aplikacyjną. Leszek Gargoła, przedstawiciel ODR w Tomaszowie Lubelskim opowiedział o wpływie wapnowania na jakość i ilość plonów. Zakończeniem seminarium była prezentacja oraz podsumowanie projektu „Aktywność.Współpraca.Rozwój”, który przedstawiła Ewa Piwko- Witkowska Prezes LGD „Roztocze Tomaszowskie”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali najnowszą publikację „Powiat Tomaszowski”.
W spotkaniu udział wzięli: Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP, Henryk Karwan Starosta Tomaszowski, Katarzyna Żurawska Zastępca Kierownika ARiMR, Monika Pikuła Kierownik KRUS, Piotr Kielar Przewodniczący Rady Powiatowej LIR, Stanisława Koper Dyrektor PUP, Ewa Korzeń Kierownik ODR, Halina Czarnecka Radna Powiatu Tomaszowskiego, Barbara Piskorska Powiatowy Inspektor Sanitarny, Marek Łuszczyński Burmistrz Lubyczy Królewskiej, Piotr Pasieczny Wójt Gminy Tarnawatka, Dariusz Kozłowski Wójt Gminy Telatyn, Zbigniew Naklicki Wójt Gminy Susiec, Monika Baran Prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Tarnawatka, Magdalena Tereszczuk Prezes LOT, rolnicy oraz licznie przybyły panie z KGW z terenu powiatu tomaszowskiego, które przywiozły ze sobą swoje popisowe dania, ciasta oraz przekąski:
KGW „Perełki Roztoczańskie” z Oseredka gmina Susiec- gęsina w słodkiej kapuście
KGW Jutrzenki z Kazimierówki gmina Tyszowce- zielone pierogi
KGW Kolonia Niemirówek gmina Tarnawatka- gołąbki z kaszą gryczaną
KGW Majdanek gmina Tomaszów Lubelski-sarnina w sosie własnym z kluseczkami
KGW Sumin gmina Tarnawatka- kotlety ziemniaczane z sosem
KGW Huta Tarnawacka- ciasto ziemniaczane
KGW Kniazie- pierogi ruskie oraz z kaszą
Małgorzata Mielniczuk gmina Telatyn- sernik kryszyński z musem śliwkowym
KGW Telatyn II- sałatka z kalafiorem oraz sałatka z burakiem
KGW Łachowce –muszle makaronowe z pastą z tuńczyka
KGW Nowosiółki- ciasto jesienne
KGW Telatyn-sałatka fantazyjna” misz-masz”
KGW Radków – pieczone pierożki z ryżem i pieczarkami

Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe, takie są Panie z KGW z terenu powiatu tomaszowskiego!