80.rocznica bitwy pod Tomaszowem Lubelskim

Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim  a  w istocie dwie bitwy. Pierwsza miała miejsce w dniach 17-20 września 1939 roku, druga trwała od 22 do 27 września 1939 roku.

Była to druga po bitwie nad Bzurą największa batalia kampanii wrześniowej. W pierwszej bitwie udział brały zjednoczone Armie „Kraków” i „Lublin” pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora. W drugiej walczyły wojska Frontu Północnego utworzone z Armii „Modlin” generała Emila Przedrzymirskiego, dowodzone przez Stefana Dęba-Biernackiego. W pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim brało udział największe polskie zgrupowanie pancerne ok. 80 wozów bojowych, w tym 22 czołgi typu 7TP.

Walki żołnierza polskiego pod Tomaszowem zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic po 1945 roku „TOMASZÓW – KRASNOBRÓD 15-23 IX 1939″ a po 1990 roku „TOMASZÓW LUBELSKI 17-27 IX 1939″.

Organizacja w trzecią niedzielę września rekonstrukcji bitew pod Tomaszowem Lubelskim z czasów wojny obronnej 1939, to już tradycja.

15 września 2019 roku  o godz. 11.00 w Dąbrowie Tomaszowskiej zainicjowano uroczystości od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.  W południe rozpoczęto XI Rekonstrukcję Bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Przedstawiono rekonstrukcje walk Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej z Niemcami, na które przybyły tłumy mieszkańców powiatu oraz okolicznych miejscowości.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP, Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, Zbigniew Załoga Sekretarz Województwa Lubelskiego, Henryk Karwan Starosta Tomaszowski, Wojciech Żukowski Burmistrz Miasta Tomaszów lubelski, Grzegorz Dominik Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Marek Łuszczyński Burmistrz Lubyczy Królewskiej, Dariusz Kozłowski Wójt Gminy Telatyn, Piotr Pasieczny Wójt Gminy Tarnawatka, Mirosław Fus Przewodniczący RM Tomaszów, Stanisława Koper Dyrektor PUP, insp. Artur Deryło Komendant Powiatowy Policji, Leszek Dmitroca Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów, bryg. Andrzej Mandziuk Komendant Powiatowy PSP oraz przedstawiciele jednostek powiatu oraz dyrektorzy szkół.