600 lat Tyszowiec

15 września br odbyły się uroczyste obchody 600-lecia nadania praw miejskich Tyszowcom. Warto przypomnieć,że Tyszowce były przez wiele lat stolica polskiego szewstwa. W przeszłości szyto tu skórzane buty „tyszowiaki” które sięgały powyżej kolan. Takie buty były uniwersalne, gdyż każdy pasował na obie nogi: nie trzeba było więc zastanawiać się, który jest prawy, a który lewy. Do tego były wyjątkowo solidne i długo służyły właścicielowi. W 1410r. Władysław Jagiełło zamawiał „tyszowiaki” dla swoich żołnierzy, którzy walczyli z Krzyżakami pod Grunwaldem.Uroczystości, które odbyły się na Placu im. Konfederacji Tyszowieckiej rozpoczęto od Mszy Świętej. Po przemówieniu okolicznościowym gospodarza miejsca, Andrzeja Podgórskiego Burmistrza Tyszowiec oraz listach gratulacyjnych wygłoszonych przez zaproszonych gości nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie jubileuszowego pomnika. W programie uroczystości było także posadzenie dębu oraz bogaty program artystyczny.Na scenie zaprezentowali się: zespół Hubal z Hrubieszowa, zespół Bell Canto, chór parafialny Gloria Dei oraz dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tyszowcach. Nie zabrakło wystaw twórców ludowych np. wyrobów świecowych oraz stoisk KGW z terenu gminy. Powiat Tomaszowski reprezentowali: Adam Piasecki Przewodniczący Rady Powiatu oraz Wiesław Cielica Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.