Dożynki gminne w Żulicach

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. W dniu dzisiejszym tj 11 sierpnia w Żulicach gmina Telatyn rozpoczęliśmy w powiecie tomaszowskim czas dożynek.
Uroczystości otworzył gospodarz Dariusz Kozłowski Wójt Gminy Telatyn, który podziękował rolnikom za codzienny trud, umiłowanie ziemi, polską gościnność i wierność tradycji. Do podziękowań dołączyli się również Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP, Henryk Karwan Starosta Tomaszowski oraz Stanisław Bondyra Kierownik ARiMR w Tomaszowie Lubelskim. Wśród przybyłych na dożynki gości byli także: Adam Piasecki Przewodniczący Rady Powiatu, Wiesław Cielica Wiceprzewodniczący Rady, Jacek Wiśniewski Wójt Gminy Krynice , st. chor. szt. SG Tomasz Skreczko z Placówki SG z Chłopiatyna oraz radni RG Telatyn.Następnie rozpoczęła się Msza Św. na placu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą koncelebrowali: Proboszcz parafii ks. Andrzej Bastrzyk, ks. Grzegorz Hałas, ks. Jerzy Truś, ks. Jerzy Rzeszowski oraz ks. Andrzej Łuszcz. Po Mszy Świętej oraz obejrzeniu wszystkich pięknych wieńców dożynkowych przygotowanych przez miejscowości z gminy Telatyn rozpoczęto Patriotyczny Piknik Rodzinny pt:”Mieszkańcy Gminy Telatyn Razem dla Niepodległej” przy dawnym dworku Makomaskich w Żulicach. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonała młodzież z gminy Telatyn tańcząc poloneza.Koncertowo i tanecznie na scenie zaprezentowały się również przedszkolaki oraz recytatorzy, którzy prezentowali wiersze o Polsce. Swoje występy miały także zespoły takie jak: Jaśmin z Rzeplina,Fermata, Echo Telatyna, Zespół Klubu Seniora oraz Złoty Tabor.Poza sceną muzyczną przygotowano wiele atrakcji mi. wystawy patriotyczne. Wśród rozrywek dla dzieci były dmuchane zjeżdżalnie, malowanie buziek i zabawowe konkursy. Swoje stoiska miały także: ARiMR oraz Stowarzyszenie Moje Nowosiółki gdzie można było zobaczyć pokazy kunsztu rolniczego. Goście korzystali też ze słodkiego poczęstunku w kawiarence przygotowanej przez KGW z terenu gminy.Piękna pogoda sprawiła, że wiele osób świętowało tegoroczne dożynki w Gminie Telatyn. Gratulujemy organizatorom wspaniałej organizacji i licznych atrakcji a także pięknego pomysłu świętowania roku Niepodległości Polski!