Widowisko historyczne w Czermnie

W sobotę 22 czerwca 2019 r. przy grodzisku w Czermnie (gm. Tyszowce), dawnej stolicy Grodów Czerwieńskich po raz kolejny pojawili się wczesnośredniowieczni wojowie.
Historyczne obozowisko dla zwiedzających, których przybyło bardzo wielu otworzone zostało już o godzinie 11. Dwie godziny później uroczyście otworzono imprezę połączoną z prezentacją drużyn. Odbyły się turnieje wojów wczesnośredniowiecznych m.in. indywidualne i drużynowe zawody łucznicze. Można było zobaczyć jak lepiono i wypalano garnki, odwiedzić zielarkę i kowala, wyrabiano kolczugi oraz kosztowano potraw inspirowanych średniowiecznymi produktami. Były gry i zabawy dla najmłodszych oraz konkurs historyczny dla starszych.
Punktem kulminacyjnym imprezy była “Bitwa o Czerwień”, która rozpoczęła się o godz. 19. W rekonstrukcyjnym widowisku udział wzięło ok 150 rekonstruktorów z całej Polski. Na wydarzenie przybyli m.in. Andrzej Podgórski Burmistrz Tyszowiec, Małgorzata Mamrocha, która przybyła w imieniu Tomasza Zielińskiego Posła na Sejm RP oraz Wiesław Cielica Wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Spotkanie z historią pod hasłem “Bitwa o Czerwień” zakończył zespół Dominanta z Zamłynia, który wystawił spektakl “Noc świętojańska w Czermnie” z obrzędem puszczania wianków. Organizatorem wydarzenia byli: Burmistrz Tyszowiec, Samorządowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno -Historyczne “Drużyna Grodu Czerwień” oraz Stowarzyszenie Czermno-Gród Czerwień.