Święto Straży Granicznej

16 maja to święto Straży Granicznej, formacji powołanej 28 lat temu w celu ochrony granic Rzeczypospolitej na miejsce Wojsk Ochrony Pogranicza.

W jej szeregach służy obecnie ponad 14,5 tys. funkcjonariuszy, w Straży znajduje też zatrudnienie blisko 3,3 tys. pracowników. Straż Graniczna, powołana do ochrony granic Polski, po wstąpieniu naszego państwa do Unii Europejskiej otrzymała dodatkowe zadania – obecnie chroni ona nie tylko granice kraju lecz – jednocześnie – granicę zewnętrzną Unii.

SG jest jedną z najlepiej wyposażonych formacji MSWiA – dysponuje sprzętem pozwalającym dozorować pas przygraniczny, samochodami, samochodami terenowymi, stacjami kontrolnymi. Placówka SG w Lubyczy Królewskiej im. płk Wojciecha Stanisława Wójcika na czele z komendantem ppłk SG Jackiem Kozakiem zorganizowała w dniu 22 maja 2019 r. uroczystości z okazji Święta Straży Granicznej. Po Mszy Św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej odbyła się ceremonia przy kamieniu upamiętniającym posadzenie katyńskiego dęba pamięci płk Wojciechowi Stanisławowi Wójcikowi. Na uroczystości przybyli: Jarosław Korzeń Wicestarosta Tomaszowski, Stanisław Koper płk Związku Piłsudczyków oraz członek Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP, mł.insp. Artur Deryło Komendant Powiatowy Policji, bryg. mgr inż. Andrzej Mandziuk Komendant Powiatowy PSP, Marek Łuszczyński Burmistrz Lubyczy Królewskiej, Andrzej Adamek Wójt Gminy Bełżec, Zbigniew Naklicki Wójt Gminy Susiec, Rafał Swatowski Sekretarz Urzędu Miejskiego w Łaszczowie, Jerzy Zawiślak Sekretarz Gminy Jarczów.

Wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej składamy słowa uznania za wysiłek i zaangażowanie w realizację zadań zmierzających do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa naszej Ojczyzny oraz bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi.

fot. Miasto i Gmina Lubycza Królewska