Uroczystości patriotyczne w Tarnoszynie

Mija 75. rocznica mordu dokonanego na mieszkańcach Tarnoszyna w gminie Ulhówek. W nocy z 17 na 18 marca 1944 roku ukraińscy nacjonaliści okrążyli wieś. Kilkudziesięciu mieszkańców zamordowali, a domy spalili. Czystki na tym terenie trwały jeszcze przez kilkanaście miesięcy. W dniu dzisiejszym tj. 17 marca odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtej tragedii.
Ukraińscy nacjonaliści zaplanowali ten dzień ze szczegółami. Mieli dokładną listę osób, które zamierzali zabić. Do zagłady doszło w nocy z 17 na 18 marca 1944 roku. Wioskę okrążyło kilka oddziałów UPA.Mordy pojedynczych rodzin trwały jeszcze do 1946 roku. Szacuje się, że w sumie zginęło co najmniej 150 osób.O tragicznych wydarzeniach sprzed 75 lat przypomina pomnik, który przed laty stanął w centrum Tarnoszyna.W uroczystościach rocznicowych z ceremoniałem wojskowym, uczestniczyli świadkowie tamtych wydarzeń i obecni mieszkańcy Tarnoszyna i okolic oraz przedstawiciele władz powiatowych i gminnych na czele z Wójtem Gminy Ulhówek Łukaszem Kłębkiem. Delegację z powiatu tomaszowskiego reprezentowali: Dariusz Czop Sekretarz Powiatu, Adam Piasecki Przewodniczący Rady Powiatu oraz Wiesław Cielica Wiceprzewodniczący Rady Powiatu. W uroczystościach udział wzięli m.in. : Posłowie Tomasz Zieliński i Sławomir Zawiślak, przedstawiciele Komendantów Placówek SG: w Lubyczy Królewskiej ppor SG Marcin Kozłowski i Placówki SG w Chłopiatynie chor.szt. SG Sebastian Harbuz, Radni Gminy Ulhówek, sołtysi z terenu gminy, dyrektorzy szkół i poczty sztandarowe jednostek OSP.