W Lubyczy Królewskiej po raz XX odbyły się Dożynki Powiatu Tomaszowskiego. Święto Plonów było doskonałą okazją do zaprezentowania osiągnięć powiatu oraz tomaszowskich miast i gmin. W swoim wystąpieniu skierowanym do tomaszowskich rolników i przybyłych gości Starosta Jan Kowalczyk podziękował rolnikom: ”Minął kolejny rok, po raz XIX powiatowo – gminną uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa, by wnet i jak zawsze – z Matką Boską Siewną – otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego. Ten rok był dobry dla rolników, jest się z czego cieszyć i za co Bogu i ludziom dziękować. Podziękujmy więc za to cośmy z pól zdołali zebrać, podziękujmy za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący pracy rolnika. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto, bo tak tradycja nas współtworzy, niosąc nam i zakorzeniając nas w wartościach, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków, świadome, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka ani narodu. Podziękujmy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony. Podziękujmy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić”. Mszę Świętą w intencji rolników celebrował Dziekan Dekanatu Tomaszów Lub. Południe ksiądz Grzegorz Chabros w towarzystwie księży proboszczów Tadeusza Czuka, Stanisława Szałańskiego i Piotra Antonika. W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście: Krzysztof Hetman Poseł Parlamentu Europejskiego, Arkadiusz Bratkowski członek zarządu Województwa Lubelskiego, delegacje zaprzyjaźnionych powiatów z Niemiec z Powiatu Freudenstadt na czele z wicestarostą Reinhardem Geiserem, z Żółkwi na czele z Nadią Shchur Przewodniczącą Żółkiewskiej Rejonowej Administracji Państwowej , Z Sokala na czele z Mykołą Pasko Przewodniczącym Sokalskiej Rejonowej Rady i Romanem Tokajem Przewodniczącym Sokalskiej Rejonowej Administracji Państwowej. Starościną Dożynek była Pani Elżbieta Różaniecka – od 2003 roku prowadzi gospodarstwo rolne w Teniatyskacho powierzchni 13,5 ha. Prowadzi także gospodarstwo agroturystyczne w Teniatyskach (z noclegami i pełnym wyżywieniem). Pani Elżbieta jest także sołtysem wsi Teniatyska. Pełni funkcję przewodniczącej Sołtysów Gminy Lubycza Królewska oraz przewodniczącej KGW Gminy Lubycza Królewska. Jednocześnie jest przewodniczącą KGW w Teniatyskach. Pani Elżbieta Różaniecka zajmuje się wyrobem i wypiekiem chleba i drobnego pieczywa drożdżowego typu rogaliki, paszteciki i pierożki. Wypieka również bardzo smaczne ciasta i ciasteczka.Hobbistycznie haftuje i robi na drutach. Rolę Starosty Dożynek Powiatowych pełnił Pan Ryszard Brzyski, który prowadzi gospodarstwo rolne w Zatylu od 1992r. o powierzchni 25 ha. Pan Ryszard zajmuje się uprawą buraków cukrowych, zbóż i warzyw.Prowadzi również poza rolniczą działalność gospodarczą, gdzie przetwarzane są warzywa z gospodarstwa (ogórki i kapusta).Pan Ryszard Brzyski trzykrotnie był wybierany na sołtysa wsi Zatyle, niejednokrotnie pełnił funkcję radnego gminy Lubycza Królewska. Obecnie sprawuje funkcja przewodniczącego Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej.Pan Ryszard interesuję się sportem głównie, piłka nożną.

W trakcie uroczystości dokonano wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” Na wniosek Starosty Tomaszowskiego minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Ardanowski nadał odznaki rolniczkom i rolnikom Powiatu Tomaszowskiego. Z rąk Starosty Jana Kowalczyka i Wicestarosty Jerzego Wereszczaka odznaki otrzymali:

• 1.     Pan Mateusz Biszko z miejscowości Korhynie
  • 2.     Pan Jacek Bosiak z Polanówki
  • 3.     Pani Elżbieta Cielica z Rzeczycy
  • 4.     Pan Leszek Grądz z Posadowa
  • 5.     Pani Marta Kocira z Tyszowiec
  • 6.     Pan Adam Lewandowski ze Szczepiatyna
  • 7.     Pan Piotr Szuwara z Perespy Kolonii
  • 8.     Pan Tomasz Tyrka z Jarczowa
  • Na wniosek Starosty Tomaszowskiego Marszałek Województwa Lubelskiego Pana Sławomir Sosonowski przyznał wyróżniającym się rolnikom powiatu tomaszowskiego odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Odznaki które wręczył Arkadiusz Bratkowski otrzymali
  • 1.     Pan Mariusz Bałabuch z miejscowości Budy
  • 2.     Pan Franciszek Habit z Kolonii Czartowiec
  • 3.     Pani Ewelina Jachymek – Wałęsa z Tomaszowa Lubelskiego
  • 4.     Pani Maria Międlarz z Żulic
  • 5.     Pan Tadeusz Padyjasek z Czartowczyka
  • 6.     6. Pani Agnieszka Żuk z Łuszczacza
  • Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
  • W kategorii wieńca tradycyjnego:

I miejsce- KGW Huta Tarnawacka

II miejsce – Marzena Horoch- Niemirówek Kolonia

III miejsce KGW Rokitno

W kategorii wieńca współczesnego:

I miejsce – Zespół „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej

II miejsce- Sołectwo i KGW Lubycza Królewska