100 lat działalności jednostki OSP w Rachaniach

W Rachaniach dnia 15 maja miał miejsce wyjątkowy jubileusz. Nasza jednostka w Rachaniach obchodziła 100 lat swojej działalności.    Na tę uroczystość przybyli goście ze Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lub. na czele ze Starostą panem Janem Kowalczykiem, i Członkiem Zarządu Powiatu Tadeuszem Stanibułą, z Państwowej Straży Pożarnej na czele z Komendantem Stanisławem Kielechem, pułkownikiem OSP w stanie spoczynku Mieczysławem Skibą, Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP   w Tomaszowie Lub. druhem Kazimierzem Organistą. Przybyli także goście z Ukrainy z zaprzyjaźnionych gmin Żwirki i Biszkiw.  Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 mszą św. w intencji strażaków, zarówno tych żyjących , jak i tych , którzy odeszli już na wieczną wartę. Potem było poświęcenie samochodu strażackiego   i uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych oraz naszych dzielnych zuchów strażaków na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Romana Malinowskiego przygrywała marsze. Wójt gminy pan Roman Miedziak powitał wszystkich gości, następnie druh Ludwik Stopyra odczytał historię jednostki OSP w Rachaniach, po czym odznaczono sztandar jednostki Złotym Znakiem Związku OSP RP. Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał też druh Stanisław Janicki. Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał druh Jan Warmiński. Złoty Medal za zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: druh Henryk Matwiejczuk        i druh Jacek Kozyra, Srebrny – druh Władysław Pasieczny i druh Piotr Kozyra, Brązowy – druh Tomasz Piwko, druh Michał Krzeszowski, druh Paweł Czuchaj. Odznakę Wzorowego Strażaka otrzymali: Agata Kuryło, Tomasz Czuchaj, Kamil Kuryło, Mateusz Chmurzyński, Paweł Bałabuch, Mateusz Herc. Po odznaczeniach była część artystyczna w wykonaniu uczniów SP w Rachaniach, pod kierunkiem pani Jolanty Mrozowskiej, pani Ewy Krawczyk, oprawa muzyczna dyrektor GOK pan Stanisław Seńko. Wiersz zadedykowany wszystkim strażakom zaprezentowała Gabriela Pąk pod kierunkiem pana Leszka Trusia. Strażacy z naszej jednostki przygotowali dla wszystkich smaczną grochówkę. Młodzież działająca w Świetlicy GOK przygotowała małą wystawę ph.100 lat OSP Rachanie. KGW w Rachaniach przygotowało obiad dla zaproszonych gości. Jubileusz ten był wyjątkowy i niepowtarzalny dla strażakó  i mieszkańców Rachań. Życzymy wszystkim druhom zdrowia, sukcesów i jak najmniej niebezpiecznych akcji.

Tekst i zdjęcia :GOK Rachanie Z.i S. Seńko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.