Powiat Tomaszowski na I miejscu w Polsce !

Związek Powiatów Polskich ogłosił wyniki Rankingu samorządów prowadzonego w 2015 roku. Duży sukces odniósł Powiat Tomaszowski, który został sklasyfikowany na I miejscu otrzymując tytuł honorowy „Dobry Polski Samorząd 2015”. W roku ubiegłym nasz powiat również zwyciężył w tym rankingu. Ogólnopolski Ranking Związku Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku zgodnie z regulaminem pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu”. Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów podzielonych na dziesięć grup tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne. Miejsca w Rankingu uzyskuje się zależnie od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów oraz uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności. Warto podkreślić, że również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojego samorządu zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej zostają one następnie zgłoszone do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP. Dzięki temu to nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale całe wspólnoty samorządowe i lokalne są rzeczywistymi uczestnikami Rankingu. Poniżej Ranking pierwszych dziesięciu powiatów do 120 tys. mieszkańców za 2015 rok:

1. Powiat Tomaszowski(lubelskie) – honorowy tytuł „DOBRY POLSKI SAMORZĄD”– 47 120 punktów
  2. Powiat Słupski- 41 515 pkt.
  3. Powiat Piotrkowski- 41 000 pkt
  4. Powiat Jędrzejowski
  5. Powiat Ostródzki
  6. Powiat Toruński
  7. Powiat Lubartowski
  8. Powiat Świecki
  9. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
  10. Powiat Tomaszowski(łódzkie)
    Więcej informacji oraz inne rankingi można zobaczyć na stronie Związku Powiatów Polskich.