Otwarcie zakładu produkcji pelletu.

Dnia 12 grudnia 2015 roku odbyło się otwarcie zakładu produkcji pelletu w miejscowości Zatyle-Osada, gmina Lubycza Królewska. W uroczystym otwarciu zakładu wziął udział Jan Kowalczyk- Starosta Tomaszowski, Stanisław Cisło- Sekretarz Powiatu oraz wielu zaproszonych gości. Przecięcia wstęgi dokonał Maciej Ganczarski- Prezes Innova Energy Sp. z o.o. z Lublina. Aktualnie w uruchomionym zakładzie pracuje 27 osób.
Pellet- jest to ekologiczne paliwo spalane w polskich elektrowniach. Jego produkcja przebiega w następujących etapach: 1- rozdrobnienia słomy z balotów ( sprasowanej i przywiezionej z pola), 2- mielenia słomy na frakcje o długości 15- 40 mmm, 3- prasowanie do postaci granulatu (średnica 8-10 mmm, długość 20 do 60 mmm). Pellety powstają poprzez prasowanie słomy pod wysokim ciśnieniem bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących.
Uruchomiony zakład  jest kolejną inwestycją z branży Odnawialnych Źródeł Energii na terenie powiatu tomaszowskiego. W gminie Lubycza Królewska, miejscowości Wierzbica na rzece Sołokija działa Mała Elektrownia Wodna o mocy 67 kW, od 2007 roku produkują energię elektryczną 4 wiatraki  /każdy o mocy 150 kW/ w miejscowości Dęby, także gmina Lubycza Królewska. W 2015 roku uruchomione zostały 2 farmy fotowoltaiczne. Pierwsza w miejscowości Jeziernia, gmina Tomaszów Lubelski o mocy 990 kW, druga w Tomaszowie Lubelskim o mocy 1,32 MW. Aktualnie trwają prace końcowe do uruchomienia jeszcze w 2015 roku trzeciej farmy fotowoltaicznej w Wożuczynie Cukrownia, gmina Rachanie o mocy 600 kW oraz trzech farm wiatrowych: w gminie Tomaszów Lubelski 10 wiatraków po 2 MW każdy, w gminie Jarczów 17 wiatraków po 1,8 MW oraz w gminie Tyszowce 15 wiatraków po 2 MW.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.