Nowe skarby w Muzeum Regionalnym.

W ostatnich dniach do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim trafiło niezwykle cenne znalezisko archeologiczne: skarb biżuterii kobiecej z okolic grodziska w Czermnie, domniemanej stolicy Grodów Czerwieńskich. Wstępne datowanie przez dr. hab. Marcina Wołoszyna Prof. UR umiejscawia to znalezisko w X wieku. Znajduje się w nim 96 zabytków pochodzących z warsztatów rzemieślniczych reprezentujących bardzo wysoki kunszt złotniczy. Analogie zabytków znajdują się w znaleziskach polskich oraz na południe i wschód od Polski. Jest to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych po 1989 r. W przededniu 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz początków państwa polskiego będzie to znakomity prezent dla badaczy tego okresu i całego społeczeństwa. Aktualnie Muzeum posiada jedną z największych kolekcji biżuterii wczesnośredniowiecznej w Polsce , na którą składają się 4 skarby datowane od X do XIV wieku.
Więcej zdjęć na stronie Muzeum Regionalnego.