Dożynki wojewódzkie w Końskowoli

W niedzielę 13 września 2015 roku w Końskowoli, powiat puławski odbyły się Dożynki Wojewódzkie.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00 mszą św. w kościele parafialnym. Następnie barwny korowód dożynkowy z delegacjami wszystkich powiatów województwa lubelskiego przeszedł na plac dożynkowy na terenie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Starościną tegorocznych dożynek była Barbara Wierzchowska, która wraz z mężem Jerzym prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Nowosiółki. 30 lat temu zaczynali od niespełna 4 hektarów, obecnie mają 300 ha, zlokalizowanych na terenie 3 gmin w powiecie tomaszowskim. Natomiast starostą wojewódzkiego święta plonów był Grzegorz Kocielnik, który od 15 lat prowadzi w Ksawerynowie i Mysłowie /powiat łukowski/ gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka.
Na placu dożynkowym zaprezentowano wieńce dożynkowe, ustawiono namioty, w których promowały się gminy, powiaty. Można było spróbować produkty regionalne oraz obejrzeć wiele pokazów i atrakcji.
Na scenie odbywały się występy artystyczne zespołów ludowych oraz zespołów: Piękni i Młodzi, After Party, Pawkin i Don Corleone Show. Gwiazdą wieczoru był zespół Wilki.
Delegacji powiatu tomaszowskiego przewodniczył Jan Kowalczyk- Starosta Tomaszowski oraz Tadeusz Stanibuła- Urzędujący Członek Zarządu. Powiat Tomaszowski zaprezentował dwa wieńce dożynkowe:
– w kategorii wieńca tradycyjnego wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinach, gmina Bełżec,
– w kategorii wieńca współczesnego wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Tarnawackiej, gmina Tarnawatka.
W delegacji udział wzięły także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Podlodowa, gmina Łaszczów oraz Państwo Elżbieta i Mariusz Lizut z Wieprzowa, którzy na swoim stoisku pokazywali tłoczenie oleju z rzepaku na zimno tradycyjnym sposobem.
Na wspólnym stoisku promocyjnym powiatu tomaszowskiego i Firmy KRAWPAK można było także spróbować tradycyjnych ciasteczek tomaszowskich i produktów regionalnych.