TOMASZÓW LUBELSKI – ŁASZCZÓWKA – SOŁOKIJE – ŻYŁKA – LELISZKA – BEŁŻEC – CHYŻE – PODLESINA – RABINÓWKA – TOMASZÓW LUBELSKI /34 km/

WYCIECZKA 3:

/34 km/

Wycieczka po Roztoczu Środkowym, na południe od Tomaszowa Lubelskiego. Teren
w zasadzie płaski (tylko pod koniec dwa podjazdy). 40% trasy wycieczki poprowadzono drogami gruntowymi.

• Początek naszej wycieczki na rynku w Tomaszowie Lubelskim. (Tomaszów Lubelski miasto powiatowe w woj. lubelskim założone w 1590 r. przez Jana Zamoyskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1621 r.) W obrębie rynku znajduje się kilka interesujących obiektów: dawna remiza strażacka z okazałą wieżą obecnie siedziba szkoły muzycznej; pomnik Konstytucji
    3 maja; „Herbaciarnia” (tzw. „Czajnia”) – drewniany budynek z 1895 r. wzniesiony przez władze carskie nawiązujący do drewnianego budownictwa rosyjskiego oraz pomnik poświęcony żołnierzom AK. W latach 70-tych XX w. na rynku zbudowano skrzyżowanie okrężne.
  • Wyruszamy na południe ul. Lwowską (Uwaga! Duże natężenie ruchu) Po drodze mijamy
    z lewej strony pomnik żołnierzy Września. (W okolicach miasta we wrześniu 1939 r. toczyły się ciężkie walki wojsk polskich armii „Kraków” i „Lublin” pod dowództwem gen
    T. Piskora oraz Frontu Północnego pod dowództwem gen. S. Dąb – Biernackigo z siłami niemieckimi).
    Tuż za pomnikiem mijamy barokową figurę św. Tekli. Dalej kilka interesujących gmachów zbudowanych w okresie międzywojennym.
  • Na drugim skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną nieopodal Starostwa Powiatowego
    i Urzędu Miasta skręcamy w lewo, w ul. Żeromskiego 90 m dalej na rozwidleniu jedziemy w prawo ul. Klasztorną. Po prawej w głębi stoi odbudowana w latach 90-tych XX w. kaplica p.w. św. Wojciecha (kaplica „Na Piaskach”). Obok niej w XVIII w. znajdował się klasztor OO Trynitarzy (budynki klasztoru rozebrano na pocz. XIX w.). Skręcamy w lewo, w ul. Petera, by po 60 m wjechać w ul. Ściegiennego (w prawo).
  • Po przejechaniu 3 km docieramy do Łaszczówki. (Łaszczówka miejscowość nad rzeką Sołokiją założona jako miasto w 1609 r. przez Floriana Łaszcza Nieledewskiego – utrata praw miejskich w XVIII w.)
  • Przy kościele parafialnym skręcamy w prawo. Szosa wiedzie groblą między stawami. Do miejscowości Żyłka towarzyszyć nam będą czerwone znaki pieszego Szlaku Wolnościowego.
  • Po ok. 1,5 km nawierzchnia asfaltowa kończy się. Wjeżdżamy drogą gruntową do lasu. Docieramy do pierwszych zabudowań miejscowości Sołokije (7 km). Po lewej obfite źródła szczelinowe – pomnik przyrody. Po krótkim podjeździe poruszamy się skrajem lasu, by po 600 m wjechać do niego. Trasa wiedzie pięknym drzewostanem dębowym drogą gruntową przez 2 km.
  • Wjeżdżamy do miejscowości Żyłka (10 km) położonej malowniczo nad rzeczką o nazwie Źródło lub Krynica (dopływ Sołokiji). Warto zboczyć na chwilę z dotychczasowej drogi aby zobaczyć zalew Leliszka zbudowany na rzece Sołokiji. W tym celu przed mostem skręcamy w lewo i jedziemy 2 km drogą gruntową przez las. Tuż przed zbiornikiem docieramy do poprzecznej drogi. Tutaj w prawo, a następnie na rozwidleniu w lewo.
  • Po powrocie do Żyłki przekraczamy most. Za nim jedziemy w prawo do końca zabudowań. Dalej lasem piaszczystą drogą. Po pewnym czasie znów spotykamy znaki czerwone Szlaku Wolnościowego. Po prawej w dolinie Krynicy niewielkie stawy. Za znakami wjeżdżamy do Bełżca (siedziba gminy). (Miejscowość założona w XVI w. W 1607 Samuel Lipski lokował tutaj miasto – utrata praw miejskich nastąpiła po kilkudziesięciu latach od założenia miasta).
  • Docieramy do skrzyżowania z drogą krajową nr 17 (18,5 km). (Jadąc w lewo ruchliwą szosą (Uwaga!) możemy dotrzeć po 2 km do mauzoleum w miejscu byłego hitlerowskiego obozu zagłady dla ludności żydowskiej działającego w latach 1942-1943. Zamordowano tutaj ok. 600 tys. ludzi. 3 lipca 2004 r. w tym miejscu otwarto muzeum i odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom obozu).
  • Na skrzyżowaniu jedziemy prosto szosą w kierunku Jarosławia. Mijamy po lewej kościół parafialny p.w. NMP Królowej Polski z 1912 r. Po tej samej stronie między szkołą a torami kolejowymi widzimy w głębi drewnianą cerkiew unicką p.w. św. Bazylego z 1756 r. 1,5 km od skrzyżowania skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Chyże. Spotykamy czerwone znaki Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza i nieco dalej niebieskie pieszego Szlaku Centralnego. (Kierując się tymi drugimi w prawo możemy zobaczyć okazały drzewiasty jałowiec – pomnik przyrody.)
  • Jedziemy szosą przez sosnowy las, a później przez miejscowość Chyże. Za wsią opuszczamy woj. lubelskie i bitą leśną drogą docieramy do miejscowości Podlesina (25,5 km) w woj. podkarpackim. Tutaj kierujemy się w prawo i gruntową drogą jedziemy przez las jodłowy (na jego skraju granica województw). Spotykamy znaki niebieskie Szlaku Centralnego i jedziemy nim ok. 600 m.
  • Następnie skręcamy w lewo, nieco pod górę do zabudowań miejscowości Rabinówka (27,5 km). Stąd dalej szosą na północny-wschód przez wieś (strome podjazdy). Po 3 km docieramy do Tomaszowa Lub.
  • Przez miasto poruszamy się ul. Moniuszki. Po przejechaniu 1,5 km skręcamy w lewo, w ul. Wyspiańskiego. Przed parkiem skręcamy w prawo i jedziemy ul. Słowackiego do skrzyżowania z ul. Lwowską (Uwaga! Duże natężenie ruchu samochodowego). Tutaj kierujemy się w lewo, do rynku, gdzie kończymy naszą wyprawę.