LUBYCZA KRÓLEWSKA – RUDA ŻURAWIECKA – TENIATYSKA – HREBENNE – KORNIE – STARY MACHNÓW – NOWY MACHNÓW – WIERZBICA – NOWY MACHNÓW – STARY MACHNÓW – RUDA ŻURAWIECKA – LUBYCZA KRÓLEWSKA /49 km/.

WYCIECZKA 1:
/49 km/.

Wycieczka po wschodniej krawędzi Roztocza Wschodniego i Równinie Bełskiej (Pobuże). Trasa prowadzi prawie cały czas drogami utwardzonymi o różnej jakości nawierzchni. Niewiele lasów. Istnieje możliwość skrócenia wycieczki o 14 km rezygnując w miejscowości Machnów Stary z dojazdu do Wierzbicy.

• Początek wycieczki w centrum Lubyczy Królewskiej, obok Urzędu Gminy. (Lubycza Królewska – miejscowość położona przy drodze krajowej nr 17 prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem. Lubycza założona została w 1420 r. przez księcia mazowieckiego i bełskiego Ziemowita IV. Prawa miejskie otrzymała w 1759 r., utraciła je w latach 40-tych XX w.. W 1946 r. miejscowość zniszczono w wyniku napadu UPA. Na uwagę zasługuje tu neogotycki kościół parafialny p.w. MB Różańcowej z 1904 r.)
  • Wyruszamy na północny wschód szosą do Nowosiółek. Z lewej mijamy kąpielisko. Za lasem przekraczamy most na Sołokiji. W Rudzie Żurawieckiej (3 km) docieramy do rozwidlenia dróg. (Jadąc w lewo, po 100 m zobaczymy młyn z końca XIX w.)
  • Na skrzyżowaniu kierujemy się na wschód i przejechawszy 80 m. skręcamy za remizą strazacką w prawo, w piaszczystą drogę wiodącą 3 km sosnowym lasem wzdłuż lewego brzegu Sołokiji.
  • Docieramy do zabudowań miejscowości Teniatyska (7km). Tutaj spotykamy znaki Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Jedziemy szosą za znakami do m. Mosty Małe. Po drodze z lewej na wzniesieniu bunkry “Linii Mołotowa”. (Linia Mołotowa pas umocnień budowanych w l. 1940-41 przez władze sowieckie wzdłuż linii demarkacyjnej dzielącej Polskę po klęsce wrześniowej na strefy okupacyjne: niemiecką i radziecką.)
  • Przejeżdżamy przez Mosty Małe. Z prawej drewniana dzwonnica (10 km). Niegdyś stała tu cerkiew unicka. Na przeciwnym brzegu rzeki, pod lasem widzimy cmentarz. (W tej części powiatu na uwagę zasługują oryginalne kamienne nagrobki i krzyże przydrożne wykonane w ośrodku kamieniarskim w Bruśnie.)
  • Droga asfaltowa przechodzi w gruntową. Za mostem na Sołokiji wjeżdżamy do lasu
    i docieramy w pobliże stacji kolejowej Hrebenne. Dalej szosą do rozjazdu w lesie (12 km).
    W prawo za czerwonymi znakami Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza jedziemy do miejscowości Hrebenne w pobliże drewnianej cerkwi unickiej p.w. św. Mikołaja z 1685 r. stojącej na wzgórzu w otoczeniu wielkich lip szerokolistnych.
  • Po zwiedzeniu świątyni wracamy do rozjazdu. Tutaj kierujemy się szosą w prawo do miejscowości Kornie.
  • Opuszczamy Roztocze. Dalej droga wiedzie przez Kotlinę Pobuża.
  • W Korniach (20 km) mijamy murowaną cerkiew unicką (obecnie kościół) z 1910 r. Po kilometrze wjeżdżamy do sosnowego lasu. Za lasem nawierzchnia szosy staje się coraz gorsza. Docieramy do Starego Machnowa.
  • Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Za murowaną cerkwią unicką z 1910 r. (obecnie kościół) zakręt w prawo. Jedziemy pod górę do szosy Lubycza Królewska – Nowosiółki (27 km). Tutaj w prawo.
  • W miejscowości Nowy Machnów (30 km) skręcamy w prawo. Po 2 km jazdy na szczycie wzniesienia szosa skręca w lewo. Docieramy do miejscowości Wierzbica (34 km). Na uwagę tutaj zasługują: pałac Lityńskich z początku XX w. wraz z przyległym parkiem, kaplica grobowa Lityńskich z 1860 r. oraz cmentarz greckokatolicki. Za wsią znajduje się duży kompleks stawów rybnych przylegających do granicy państwa.
  • Wracamy do skrzyżowania koło Starego Machnowa (41 km). Znajdujemy się na grzbiecie wzniesienia zwanego Machnowską Górą (Roztocze). Na jego południowo- zachodnim stoku utworzono rezerwat stepowy o powierzchni 25,30 ha. Roztacza się stąd wspaniały widok na Równinę Bełską oraz przylegającymi do niej od zachodu wzgórzami Roztocza z dominującymi Długim i Krągłym Gorajem. Stąd długi zjazd w kierunku zachodnim.
  • Uwaga! Na poboczach rośnie barszcz Sosnowskiego – wysoka rośliną o wielkich liściach
    i baldaszkowatych kwiatostanach. Kontakt z nią powoduje poważne oparzenia skóry.
  • Następnie podjazd. Ponownie docieramy do Rudy Żurawieckiej (46 km) i jedziemy prosto
    w kierunku Lubyczy Królewskiej, gdzie kończymy naszą wycieczkę.