SZLAK WALK PARTYZANCKICH-czarny: Tomaszów Lubelski (dworzec PKS)-Pasieki-Łosiniec-Wólka Łosiniecka-Susiec-Borowe Młyny-krzyż Fryszarka-Osuchy-Górecko Kościelne-Aleksandrów-Majdan Nowy- Bidaczów Stary.

Trasa oznaczona jest kolorem czarnym. Całkowita długość szlaku wynosi 105 km, w tym 25 km jest na terenie powiatu tomaszowskiego.

Wycieczkę rozpoczynamy z dworca PKS położonego przy ulicy Zamojskiej i idziemy na południe obok Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera na Rynek. Pierwszym obiektem zwracającym uwagę jest wieża budynku Straży Pożarnej. Obecnie w przebudowanym obiekcie jest Państwowa Szkoła Muzyczna. Obok szkoły widoczna jest Cerkiew Prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja z 1890 roku,drewniany budynek Herbaciarni, tzw. Czajnia z 1895 roku oraz pomnik Konstytucji 3-go Maja z 1921 roku..W głębi ulicy Kościelnej warto obejrzeć XVII wieczny,barokowy kościół modrzewiowy pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. To jeden z najcenniejszych zabytków drewnianych w kraju.

Idziemy ulicą Lwowską w kierunku południowym obok pomnika żołnierzy września 1939 roku,figury św.Tekli z 1782 roku. Za Bankiem PKO S.A.,przed szpitalem skręcamy w prawo na Aleje Grunwaldzkie,następnie ulicą Mickiewicza obok Nadleśnictwa Tomaszów. Tu zaczyna się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w kierunku Siwej Doliny. Idąc leśną drogą mijamy pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego,który w tym miejscu 20 marca 1921 roku odbierał defiladę 6 Brygady Kawalerii. Dochodzimy do szosy Tomaszów –Susiec i idąc wzdłuż drogi dochodzimy do Siwej Doliny. Kierując się czarnym oznakowaniem idziemy w stronę wsi Pasieki,gdzie przecinamy szlak centralny-niebieski,przechodzimy przez wiejską drogę utwardzoną w kierunku lasu. Zgodnie z oznakowaniem idziemy w kierunku wsi Łosiniec,gdzie możemy obejrzeć zabytkowy,XVIII wieczny,drewniany kościół,wcześniej cerkiew greckokatolicka. Następnie idąc drogą w kierunku Zawadek ,dochodzimy do cmentarza wojennego z 1939 roku. Za cmentarzem skręcamy w lewo w kierunku wsi Wólka Łosiniecka. Po przejściu wsią idziemy w kierunku torów kolejowych do Suśca. Idziemy wzdłuż torów dochodząc do stacji Susiec PKP.

W Suścu możemy zwiedzić kościół parafialny z lat 1866-68, z barokowo-klasycystycznym wyposażeniem,dzwonnicę drewnianą z ok.1920 roku,drewniany młyn z 1925 roku,

Ze stacji PKP idziemy w kierunku zachodnim,ulicą Tomaszowską (droga Susiec-Józefów),obok campingu,szkoły,skręcamy w lewo w pobliżu kościoła i cmentarza. W kierunku rzeki Jeleń i wzniesienia Kościółek (Zamczysko).Następnie idziemy wzdłuż Tanwi według czarnego oznakowania szlaku do niewielkiej osady leśnej Borowe Młyny (Głuchy).Jesteśmy na terenie Powiatu Biłgorajskiego.