POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW W TYSZOWCACH

W Tyszowcach po raz XIX odbyły się Dożynki Powiatu Tomaszowskiego. Święto Plonów było doskonałą okazją do zaprezentowania osiągnięć powiatu oraz tomaszowskich miast i gmin. W swoim wystąpieniu skierowanym do tomaszowskich rolników i przybyłych gości Starosta Jan Kowalczyk podziękował rolnikom: ”Minął kolejny rok, po raz XIX powiatowo – gminną uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa, by wnet i jak zawsze – z Matką Boską Siewną – otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego. Ten rok był dobry dla rolników, jest się z czego cieszyć i za co Bogu i ludziom dziękować. Podziękujmy więc za to cośmy z pól zdołali zebrać, podziękujmy za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący pracy rolnika. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto, bo tak tradycja nas współtworzy, niosąc nam i zakorzeniając nas w wartościach, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków, świadome, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka ani narodu. Podziękujmy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony. Podziękujmy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić”.Mszę Świętą w intencji rolników celebrował biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Mariusz Leszczyński w towarzystwie księży dziekanów i proboszczów. W trakcie uroczystości dokonano wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” Na wniosek Starosty Tomaszowskiego minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel nadał odznaki rolniczkom i rolnikom Powiatu Tomaszowskiego. Z rąk Starosty Jana Kowalczyka i Przewodniczącej Rady Powiatu Teresy Chrastiny odznaczenia otrzymali:

Gmina Tyszowce:

Pani Lilianna Wybranowska, córka Mieczysława z Perespy.

Pan Mariusz Daciej, syn Mariana z Kazimierówki.

Pan Dariusz Sikora, syn Ryszarda z Klątw.

Pan Zdzisław Stawarski, syn Stanisława z Sobola.

Pan Andrzej Adamczuk, syn Mieczysława z Mikulina.

Pan Kazimierz Saj, syn Czesława z Marysina.

Pani Maria Siedlecka, córka Tadeusza z Klątw.

Pan Arkadiusz Pytel, syn Mariana z Wakijowa.

GMINA BEŁŻEC

Pan Tadeusz Malinowski, syn Jana z Brzezin.

Pan Piotr Pańczyk, syn Lucjana z Bełżca.

GMINA JARCZÓW

Pan Krzysztof Ciećko, syn Jana z Przewłoki.

Pan Grzegorz Kubiszyn, syn Heronima z Chodywaniec.

GMINA KRYNICE

Pan Tomasz Kowalski, syn Stanisława z Majdanu Krynickiego.

Pan Eugeniusz Kręt, syn Władysława z Romanówki.

GMINA RACHANIE

Pan Dariusz Juranek, syn Edwarda z Pawłówki.

Pan Krzysztof Łacek, syn Mariana z Kolonii Grodysławice.

Pan Bogusław Koper, syn Stanisława z Józefówki.

Pan Leszek Przykaza, syn Henryka z Wożuczyna.

GMINA SUSIEC

Pan Jan Leńczuk, syn Jana z Suśca.

Pani Danuta Pakosik, córka Feliksa z Paar.

GMINA TELATYN

Pani Małgorzata Mielniczuk, córka Lucjana z Kryszyna.

Pan Daniel Pawłowski, syn Lecha z Nowosiółek.

GMINA ULHÓWEK

Pani Anna Jachymek, córka Wiktora z Krzewicy.

Pan Damian Przednowek, syn Zygmunta z Hubinka.

Pan Adrian Ozimek, syn Jana z Rzeplina.

Po części oficjalnej uczestnicy dożynek przeszli w korowodzie na miejscowy stadion, gdzie świętowano do późnych godzin wieczornych. Na stadionie rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejsze dożynkowe wieńce. W kategorii wieńców tradycyjnych nagrody otrzymali:

I miejsce- KGW Brzezinianki z Brzezin Gminy Bełżec- 500 zł

II miejsce- KGW Rachanie- 400 zł

III KGW Marysin Gmina Tyszowce- 300 zł

W kategorii wieńca współczesnego:

I miejsce- KGW Nabróż Gmina Łaszczów –500 zł

II miejsce- KGW Przeorsk Gmina Tomaszów Lub.- 400 zł

III miejsce- KGW Mikulin Gmina Tyszowce- 300 zł

Nagrody pieniężne ufundowali Starosta Tomaszowski Jan Kowalczyk (za I miejsca), Burmistrz Tyszowiec Mariusz Zająć (za II miejsca), Przewodniczący Roztoczańskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Feliks Rębacz (za III miejsca).