Dni Dobrosąsiedztwa na Ukrainie

Dnia 25 września 2016 roku przedstawiciele Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego uczestniczyli w zorganizowanym na Ukrainie ,,Dniu Dobrosąsiedztwa”, które odbyło się w gminie Żwirki, w rejonie Sokalskim. Powiat Tomaszowski reprezentowali: Jan Kowalczyk- Starosta, Jerzy Wereszczak- Wicestarosta, wójtowie, burmistrzowie gmin i miast, przewodniczący Rady Gmin i Miast, dyrektorzy Gminnych i Miejskich Ośrodków Kultury oraz zespoły muzyczne.
Po uroczystym, tradycyjnym powitaniu chlebem, wspólnej modlitwie i odśpiewaniu hymnów państwowych – Polski i Ukrainy wszystkich bardzo serdecznie powitał gospodarz miejsca – Wójt Gminy Żwirki Iwan Koszłaj. W kilku słowach podkreślił ważność utrzymywania dobrych, przyjacielskich relacji zarówno na płaszczyźnie społecznej jak i zawodowej. Głos zabrali również przedstawiciele Rady Sokalskiej, Starosta Tomaszowski oraz Burmistrz Tyszowiec – jako przedstawiciel miasta partnerskiego gminy Żwirki. W dalszej części spotkania doszło do podpisania listu intencyjnego o wzajemnej współpracy, przyjaźni i perspektywie dalszego rozwoju pomiędzy Stowarzyszeniem Samorządów Powiatu Tomaszowskiego a Asocjacją Miejscowych Rad Rejonu Sokalskiego. Instytucje te reprezentowali po stronie polskiej Jerzy Wereszczak– Prezes Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego  i Wiktor Prytulko- Dyrektor Asocjacji Miejscowych Rad Rejonu Sokalskiego .
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Na scenie zaprezentowały się zespoły i soliści z Ukrainy oraz zespoły z powiatu tomaszowskiego: ,,Wierszczyckie Echo” – gmina Jarczów, ,,Dominanta” z Zamłynia – gmina Tyszowce, ,,Jawor”- gmina Rachanie oraz ,,Fermata” z gminy Telatyn. W dalszej części wizyty odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego nie brakowało rozmów dotyczących perspektywy współpracy na płaszczyźnie realizacji projektu z Programu Współpracy Transgranicznej ,,Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020″.

źródło: UG Telatyn