Powiatowy Dzień Strażaka

W minioną niedzielę 17 maja 2015r. w Bełżcu obchodzono Powiatowy Dzień Strażaka. Do miejscowości zjechali strażacy niemal wszystkich jednostek OSP i PSP z terenu powiatu tomaszowskiego oraz zaproszeni goście – Jerzy Chróścikowski Senator RP, Arkadiusz Bratkowsski- członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Stanisław Misztal radny Województwa Lubelskiego, Jan Kowalczyk Starosta Tomaszowski oraz wójtowie gmin z terenu powiatu. Mszę w intencji strażaków odprawił proboszcz a zarazem powiatowy kapelan strażaków ksiądz kanonik Stanisław Szałański oraz Dziekan Dekanatu Tomaszów Płd. Grzegorz Chabros. Po niej strażacy w asyście orkiestry dętej strażacy i zaproszeni goście przemaszerowali na bełżecki stadion. Tam odbyła się oficjalna część uroczystości z wręczeniem odznaczeń strażakom. Nad ceremoniałem uroczystości czuwał Krzysztof Gmoch, komendant OSP Bełżec I. Historię OSP Bełżec I opracował i przedstawił druh Wojciech Stepaniuk. W przemówieniach głos zabrali Andrzej Adamek Wójt Gminy Bełżec, Jan Kowalczyk – Starosta Tomaszowski, Jerzy Chróścikowski – Senator RP i Pułkownik Pożarnictwa w Stanie Spoczynku Mieczysław Skiba, rodowity Bełżanin. Złotym znakiem Związku za długoletnią działalność w OSP odznaczono: Franciszka Furmana (OSP Muratyn), Wiesława Komińczaka (OSP Jarczów) i Jana Madeja (OSP Bełżec 1).Medal Honorowy imienia Bolesława Chomicza odebrali: Wacław Panasowiec (OSP Bełżec 1) i Antoni Pępiak (OSP Bełżec II).Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa po raz drugi w swojej karierze odebrali: Edmind Czernij (OSP Kazimierówka), Stanisław Janicki (OSP Rachanie), Piotr Jasiński (OSP Werechanie), Wiktor Rogala (OSP Bełżec II), Józef Staszewski (OSP Dutrów) i Tadeusz Maciej Wojtasiuk (OSP Pieniany).Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa po raz pierwszy odebrali: Jan Brodowski, Jan Bober, Andrzej Lorenz, Jan Łakus, Waldemar Łakus, Waldemar Komadowski, Zbigniew Pępiak, Wacław Rogala i Lucjan Skalski z OSP Bełżec.Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa odebrali: Stanisław Harbuz (Strażacka Orkiestra Dęta w Tomaszowie Lubelskim) i Andrzej Adamek (Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Bełżcu, wójt Gminy Bełżec). Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa odebrali: ksiądz Stanisław Szałański (kapelan powiatowy straży pożarnych), Anna Komadowska, Piotr Pasek i Sebastian Portka (Strażacka Orkiestra Dęta w Tomaszowie Lubelskim).

DSC_0808DSC_0821DSC_0839