Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu w Tomaszowie Lubelskim

16 kwietnia 2015 roku w Tomaszowie Lubelskim, po raz pierwszy obchodzony był Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Inicjatorem i organizatorem akcji był Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Janusza Korczaka. Patronatem honorowym imprezę objęli Starosta Tomaszowski Jan Kowalczyk oraz Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10,00 na Rynku Miejskim, gdzie zgromadzili się uczniowie tomaszowskich szkół, przedszkoli, podopieczni SOSW i PSOUU oraz zaproszeni goście. W kilku słowach zebranych przywitali dyrektor SOSW Roman Kania, Burmistrz Tomaszowa Wojciech Żukowski oraz pani Joanna Grochowska wiceprezes Fundacji Synapsis.Następnie, uczestnicy spotkania, w niebieskim korowodzie, przeszli ulicą Lwowską    w kierunku budynku Starostwa Powiatowego. Tam w sali konferencyjnej odbyła się konferencja – „ Moje dziecko ma autyzm i co dalej?”, w której uczestniczyło około 120 osób zainteresowanych tematyką autyzmu. Wśród uczestników konferencji byli m.in. wicestarosta Tomaszowski Jerzy Wereszczak, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej pani Anna Pankiewicz, Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski, wójtowie, dyrektorzy szkół, kierownicy OPS i instytucji pracujących z osobami niepełnosprawnym, nauczyciele z powiatu tomaszowskiego oraz rodzice dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Prelegentami były panie Joanna Grochowska- psycholog, wiceprezes Fundacji Synapsis oraz dr Anna Prokopiak- prezes Fundacji Alpha i pracownik naukowy UMCS. Po zakończeniu konferencji, w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego” odbyły się warsztaty skierowane do specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem – „ Praca z kwestionariuszem M-CHAT-R” .

DSC_0434DSC_0436DSC_0424DSC_0427DSC_0446DSC_0448DSC_0424DSC_9775DSC_9776DSC_9790DSC_9793DSC_9795DSC_9796DSC_9796DSC_9798DSC_9799