95 lat Polskiego Czerwonego Krzyża

W roku bieżącym obchodzimy 95-rocznicę powstania i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Władze PCK w związku z obchodami rocznicy postanowiły odwiedzić grób pierwszego prezesa Czerwonego Krzyża Pawła Jana Sapiehy, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Siedliskach, gmina Lubycza Królewska. Paweł Jan Sapieha, właściciel Siedlisk, urodził się 1 września 1860 r. w Gumniskach pod Tarnowem(w domu swej babki Izabeli z Lubomirskich Sanguszkowej) jako trzeci z synówAdama Stanisława Sapiehy.Z początkiem 1913r. został wybrany Prezesem Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża Galicji i to zadanie pochłaniało go całkowicie. Widoczne to było szczególnie w Widoczne to było szczególnie w czasie I wojny światowej. Rodzina Sapiehów przeniosła się wówczas z Siedlisk do Lwowa, gdzie Paweł rozpoczął organizację szpitali, sprowadzał bieliznę i leki dla chorych. Pod koniec stycznia 1934 r. Paweł zachorował na anginę i po czteromiesięcznej chorobie, po przyjęciu sakramentów świętych 31 maja 1934r. skończył życie w Siedliskach , w wieku 74 lat. Na pogrzeb Pawła Sapiehy przybyła cała rodzina. Zwłoki, po nabożeństwie żałobnym, zostały złożone w krypcie pod ołtarzem kościoła. Tak zakończyła się historia życia Pawła Sapiehy, człowieka „o niepoślednim umyśle i jeszcze większych zdolnościach„.W chwili obecnej potomkowie Pawła i Matyldy Sapiehów przebywają w Krakowie i Londynie.Na cmentarz w Siedliskach w dniu 19 listopada 2014r. przyjechał Prezes ZG PCK Stanisław Kracik, a także Jerzy Bisek – Prezes Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK ,Marceli Kuca – Prezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK, Maciej Budka Dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, Krzysztof Chyżyński- Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Tomaszowie Lubelskim,  przedstawiciele Lubelskiego, Małopolskiego i Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK .Obecny był też Marek Kellner Sekretarz Gminy Lubycza Królewska. W asyście pocztu sztandarowego działacze PCK złożyli wieniec i zapalili znicze na grobie Pawła Sapiehy. Podczas krótkiej rozmowy postanowiono, że na obchody 100-lecia PCK po uzgodnieniu z rodziną Pawła Sapiehy na jego grobie wmurowana zostanie okolicznościowa tablica informująca o tym, że było on pierwszym Prezesem Czerwonego Krzyża. Grobowiec zostanie też wyremontowany ze środków organizacji.Goście przybyli do Siedlisk zwiedzili też miejscowe Muzeum skamieniałych drzew oraz inne ciekawe miejsca  znajdujące się w tej miejscowości.
DSC_0117DSC_0125DSC_0136