Dożynki Powiatowe w Wożuczynie Cukrowni

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w niedziele 7 września 2014r. w Powiatowym Święcie Plonów, które zorganizowano w Wożuczynie Cukrowni. Uroczystości rozpoczęły się korowodem dożynkowym delegacji ze wszystkich miast i gmin powiatu tomaszowskiego wraz z wieńcami przygotowanymi przez poszczególne samorządy. Wójt gminy Rachanie Kazimierz Organista powitał przybyłych gości, mieszkańców gminy i powiatu. Na uroczystościach obecni byli  Mariusz Grad  posłeł na Sejm RP, Tomasz Pękalski i Marian Jaworski reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego, Arkadiusz Bratkowski były Poseł do Parlamentu Europejskiego. Starosta Tomaszowski Jan Kowalczyk wygłosił okolicznościowe przemówienie, dziękując rolnikom za zebrane plony  i ciężką pracę w czasie tegorocznych trudnych żniw. Mszę Świętą dziękczynną w intencji tomaszowskich rolników odprawił ksiądz Dziekan Czesław Grzyb towarzystwie księży Parafii w Wożuczynie. Na wniosek Starosty Tomaszowskiego Jana Kowalczyka oraz wójtów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaki otrzymali:  Elżbieta Kuśmierczak  Bełżec, Tomasz Żołądek Brzeziny, Piotr Daczyszyn Korhynie, Tomasz Juś Plebanka, Włodzimierz Pazyna Gródek, Mariusz Kramarczuk Huta Dzierążyńska , Anna Kołodziej Zadnoga, Paweł Szewczuk- Huta Dzierążyńska, Jan Bezłada Łaszczów Kolonia, Zbigniew Czernicki Muratyn, Jan Błajda Pawłówka, Piotr Drozda Wożuczyn, Dariusz Huzar Wożuczyn, Ireneusz Kukiełka Wożuczyn, Adam Kulik Rachanie,  Wyzwolenia, Ireneusz Leja Werechanie, Stanisław Górnik Róża, Ryszard Dziura Majdan Górny, Marek Kurzępa Przecinka, Ewa Mikuła Pasieki, Henryk Golik Łachowce, Stanisław Kwiecień Poturzyn, Małgorzata Malinowska Łykoszyn, Andrzej Staszewski Dutrów, Józef Wawrzusik Wasylów. W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy tradycyjny i współczesny. W kategorii wieńca tradycyjnego Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Anny Pankiewicz Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego I miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł przyznała za wieniec wykonany przez koło Sołectwo Majdan Sopocki Drugi, II miejsce otrzymał wieniec wykonany przez KGW w Kniaziach, gmina Lubycza Królewska, a III wieniec wykonany przez KGW  Źwiartówek, gmina Rachanie. W kategorii wieńca współczesnego I miejsce przyznano wieńcowi wykonanemu przez panie z Sołectwa Huta Tarnawacka, II miejsce wieniec wykonany przez panie z KGW Nabróż, gmina Łaszczów, a III wieniec wykonany przez GOK w Podhorcach, gmina Tomaszów Lubelski. W części artystycznej dożynek wystąpiły m.in. zespoły śpiewacze oraz Strażacka Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowa Lubelskiego.