Uczniowie „BARTOSZA” we Freudenstadt

Nie łatwo było powrócić 30 osobowej grupie młodzieży Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego do szkolnego życia po tygodniowym pobycie (20-25.10.2013) u uczniów niemieckich i ich rodzin z partnerskiej Szkoły im. Eduarda Sprangera w szwarcwaldzkim Freudenstadt. Coroczne odwiedziny młodzieży obu szkół stały się już ponad dziesięcioletnią tradycją. Koordynatorzy projektu: „Europa bez granic”: Katarzyna Ważna oraz Dieter Huber wraz z dyrektorami obu szkół: Januszem Frykowskim i Arminem Wustnerem, dokłozyli wszelkich starań, aby spotkania uczniów były owocne, motywujące i atrakcyjne dla młodzieży, dla której jest to przeważnie pierwszy pobyt w Niemczech lub pierwszy kontakt z kolegami i koleżankami z oddalonego od Freudenstadt o 1400 km Tomaszowa Lubelskiego. Zainteresowanie uczestnictwem w projekcie wymiany cieszy się dużą popularnością wśród społeczności uczniowskiej. Stąd każdy z uczestników musi wcześniej dokładnie umotywować chęć wyjazdu przede wszystkim dobrymi osiągnięciami dydaktycznymi i aktywnym zaangażowaniem w życie szkoły oraz program wymiany. W tegorocznej wizycie w Niemczech młodzieży towarzyszył dyrektor Zespołu Szkól Nr 1 dr Janusz Frykowski oraz opiekunowie, a zarazem tłumacze: Agnieszka Łasocha Halusiak- nauczyciel języka niemieckiego, Waldemar Fugas- nauczyciel języka angielskiego oraz pedagog – Katarzyna Ważna. Uczniowie przygotowywali się do podróży w trakcie wielu spotkań z koordynatorem wymiany, wymieniając informacje na temat Szwarcwaldu, Freudenstadt oraz szkoły partnerskiej. Nawiązanie wcześniejszych kontaktów pocztą elektroniczną umożliwiło zapoznanie się z rówieśnikami niemieckimi jeszcze przed wyjazdem. Niesamowite emocje towarzyszyły pierwszemu spotkaniu z niemieckimi rodzinami goszczącymi. Ale już po pierwszym dniu pobytu wszyscy opiekunowie mogli być pewni, że ich podopieczni są bezpieczni, a bariery językowe nie istnieją. Moc wrażeń, emocji, ale i nowych doświadczeń towarzyszyła każdemu punktowi programu. Bardziej nowoczesny architektonicznie budynek niemal 50-letniej szkoły niemieckiej, bardzo spodobał się uczniom „Bartosza”. Młodzież obserwowała zajęcia lekcyjne ale też brała aktywny w nich udział. Pracowicie zaczynały się też dni poświęcone projektom tematycznym. Polsko-niemieckie grupy młodzieży uczestniczyły w grach sportowych, przedstawiały „Kopciuszka”, piekły szwarcwaldzkie ciasta drożdżowe, śpiewały oraz poznawały niemieckie gry towarzyskie. Prace projektowe miały na celu przede wszystkim bliższe poznanie młodzieży. Grupa gościła także w Starostwie, gdzie powitał ją Skarbnik Powiatu Freudenstadt Ulrich Bischoff. Uczniowie dowiedzieli się o Powiecie oraz jego mocnych stronach takich jak turystyka i przemysł maszynowy. Dzięki korzystnemu położeniu Freudenstadt przy granicy z Austrią, nasi uczniowie mogli razem zwiedzić portowe miasto Bregenz oraz podziwiać panoramę Jeziora Bodeńskiego, z położonej 1064m n.p.m. góry Pfaender. Największe jednak emocje wyzwolił pobyt w parku rozrywki – „Europapark” Rust. Bogactwo atrakcji ukrytych w sztucznie założonym świecie państw europejskich, przepiękna jesienna pogoda, roślinność i bajkowe, często fantazyjne dekoracje terenu parku, sprawiły, że wszyscy bez wyjątku poczuli się szczęśliwi. Młodzież zwiedziła też znaną na świecie ze swych ręcznie wykonywanych produktów hutę szkła w Wolfach. Każdy z uczniów mógł tez spędzić chwile ze swoimi rodzinami goszczącymi, uczestnicząc w indywidualnych wycieczkach po regionie. Niektóre uczennice pracowicie spędzały czas w rodzinach niemieckich, piekąc polskie ciasta czy tez gotując bigos. Nie dziwne też było, ze po takim pobycie naszych uczniów w rodzinie, mamy uczniów niemieckich ze łzami żegnały swoje „przybrane polskie córki”. Opiekunowie mieli możliwość wędrówki po szlakach Szwarcwaldu, skorzystali też z cennej wymiany wzajemnych doświadczeń odnośnie systemu oświaty niemieckiej i funkcjonowania szkoły partnerskiej. Dyrektorzy obu szkół zapewnili o dalszej kontynuacji współpracy, wymienili też wstępne zaproszenia na zbliżające się jubileusze obu szkół. Wymierną nagrodą dla koordynatorów wymiany oraz opiekunów i dyrekcji był wieczór pożegnalny. Niesamowity nastrój, którzy stworzyli młodzi ludzie, śpiew, rozmowy i rozpromienione twarze, napawały radością i dawały realne, prawdziwe świadectwo bliskości i porozumienia obu narodów. „Jesteśmy inni, a jednak tacy sami”. Rozstać się było trudno. Uściski, czerwone od płaczu oczy i nosy, machające na pożegnanie ręce są właściwym wymiarem pracy podejmowanej przez Dyrekcje i pedagogów ZS Nr 1 i Eduard Spranger Schule. W dotychczasowej wymianie do Freudenstadt wzięło udział 192 polskich uczniów oraz 20 nauczycieli. Program współfinansowany jest ze środków Polsko- Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Warszawie oraz z własnego wkładu uczniów.

Realizację programu umożliwili też lokalni sponsorzy: Zakład Przetwórstwa Mięsnego Sp. J. Hieronim Wrębiak i Mieczysław Witkowski; Wypiek i Sprzedaż Pieczywa Janusz Mikuła i Krzysztof Hałasa; Mistral Stacja Paliw Sławomir Dąbrowski; Burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając; Wójt Gminy Krynice Janusz Bałabuch; FPHU KRAWPAK Stanisław Krawczyk oraz właściciel pasieki Jan Sum.

Katarzyna Ważna