Biała Góra otwarta

W dniu 4 lutego 2012 r. otwarto Kompleks Rekreacyjno-Sportowy „Biała Góra”. W otwarciu uczestniczyli m.in.: Jan Fila – Wicestarosta Tomaszowski, Wojciech Kudlik – Dyrektor Departamentu Rozwoju i Promocji Sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Tomasz Pękalski – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Jan Kalemba reprezentujący Prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera, Wojciech Żukowski – Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski oraz właściciele firmy AB Activ Park dzierżawiącej Białą Górę – Agata i Antoni Bara.

W skład Kompleksu Rekreacyjno Sportowy „Biała Góra” wchodzą:

• wyciąg talerzykowy dla dorosłych z trasą zjazdową średnio trudną o długości ok. 360 m przy różnicy wzniesień około 70 m.,
  • wyciąg do nauki jazdy na nartach, przeznaczony głównie dla dzieci i początkujących narciarzy o długości około 80 m przy bardzo łagodnym nachyleniu stoku,
  • kompleks jest wyposażony w: sztuczne naśnieżanie, oświetlenie obydwu tras, wysokiej klasy ratrak, sklep z najnowszym sprzętem narciarskim, wypożyczalnię sprzętu sportowego, serwis narciarsko-snowboardowy oraz gastronomię.

Ośrodek należy do stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne.

Biała Góra jest wzniesieniem o charakterze ostańcowym o wysokości 349 m n.p.m. o stromych wapiennych zboczach. Przypuszczalnie w miejscu tym znajdowało się grodzisko wczesnośredniowieczne o nazwie Medno należące do Grodów Czerwieńskich. Szczyt góry ze względu na porastającą go unikatową roślinność kserotermiczną – stepową – z wieloma rzadkimi gatunkami objęto ochroną jako użytek ekologiczny. W okolicy znaleziono ślady wczesnośredniowiecznych osad. Godne uwagi są również znajdujące się w okolicy wąwozy lessowe. Ze szczytu rozpościera się piękny widok w dolinę rzeki Huczwa, a także na Roztocze Środkowe.

Galerię zdjęć z otwarcia stoku można obejrzeć na stronie: http://www.tomaszow-lubelski.pl/

2 thoughts on “Biała Góra otwarta

• 2012-02-11 at 05:06
    Permalink

czesc ja jestem bardzo niezadowolona poniewarz od kilku dziesieciu lat owszem byl stok narciarski ale zawsze bylo miejsce dla naszych milusinskich a teraz kiszka

• 2013-01-22 at 06:58
    Permalink

czy młodzież może jezdzić na stoku 360m?