Konferencja administracji i służb ratowniczych

W dnie 8 listopada w Tomaszowie Lub. odbyła się transgraniczna konferencja zorganizowana w ramach realizowanego projektu „Poprawa skuteczności transgranicznego systemu reagowania na zagrożenia środowiska : Tomaszów Lubelski- Żółkiew-Sokal”. W realizacji projektu uczestniczą Powiat Tomaszowski, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Żółkiewska Rejonowa Rada oraz Sokalska Rejonowa Rada.W projekcie zaplanowano następujące zadania:

1. Modernizacja obiektów Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim oraz powiatowego systemu alarmowania i powiadamiania o zagrożeniach.
  2. Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego z wyposażeniem do likwidacji zagrożeń środowiska dla straży pożarnej w Żółkwi
  3. Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego z wyposażeniem do likwidacji zagrożeń środowiska dla straży pożarnej w Sokalu
  4. Międzynarodowa konferencja administracji i służb ratowniczych – Tomaszów Lubelski
  5. Międzynarodowa konferencja administracji i służb ratowniczych – Żółkiew (Ukraina)

Wartość projektu: 1 344 737 Euro, w tym 134 476 Euro jest wkładem własnym, natomiast 1 210 261 Euro to środki w ramach Europejskiego Instytutu Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISP) .Gośćmi konferencji byłi: zastępca Komendanta Głównego PSP nadbrygadier Janusz Skulich, zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Józef Klajda, Lubelski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Tadeusz Milewski .Obecni byli przedstawiciele Rejonów Żółkiewskiego i Sokalskiego oraz miast Rawa Ruska i Bełz na Ukrainie. Konferencję otworzył Starosta Tomaszowski Jan Kowalczyk a następnie wygłoszono szereg referatów dotyczących m.in. Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ruchu pojazdów służb ratowniczych na granicach UE, poprawy warunków działania straży pożarnych w oparciu o fundusze UE na przykładzie projektów realizowanych w Powiecie Tomaszowskim. Kolejna konferencja odbędzie się w 2012 roku a jej organizatorem będzie Rejon Żółkiewski.