Dożynki Powiatowe w Telatynie

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w niedziele 4 września 2011r. w Powiatowym Święcie plonów, które zorganizowano w Telatynie. Uroczystości rozpoczęły się korowodem dożynkowym delegacji ze wszystkich miast i gmin powiatu tomaszowskiego wraz z wieńcami przygotowanymi przez poszczególne samorządy. Wójt gminy Teleatyn Elżbieta Witkowska powitała przybyłych gości, mieszkańców gminy i powiatu. Na uroczystościach obecna była  Pani Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski, Mariusz Grad i Sławomir Zawiślak- posłowie na Sejm RP, Arkadiusz Bratkowski- przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. Starosta Tomaszowski Jan Kowalczyk wygłosił okolicznościowe przemówienie, dziękując rolnikom za zebrane plony  i ciężką pracę w czasie tegorocznych trudnych żniw. Mszę Świętą dziękczynną w intencji tomaszowskich rolników odprawił ksiądz biskup Mariusz Leszczyński w towarzystwie księży dziekanów Jana Krawczyka i Zbigniewa Kociołka. Z kolei Pani Genowefa Tokarska dokonała aktu dekoracji odznaczeniami państwowymi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał  Eugeniusz Jacuch z Bełżca. Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali:  Jan Gozdek z Szarowoli, Gmina  Tomaszów Lubelski, Adam  Jan Iwanicki z Podhorzec,  Gmina Tomaszów Lubelski, Stanisław Jan Krawczyk z Rogoźna,  Gmina Tomaszów Lubelski, Kazimierz Tomasz Piechnik z Ulowa, Gmina Tomaszów Lubelski oraz Stanisław Szymczuk z Kunówki,  Gmina Tarnawatka.

Na wniosek Starosty Tomaszowskiego Jana Kowalczyka minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaki otrzymali:  Tomasz Baran z Budynina, Gmina Ulhówek, Tomasz Józef Biernacki z Czermna,  Gmina Tyszowce, Józef Boćko z Posadowa, Gmina Telatyn, Krzysztof Kazimierz Byra z Grabowicy, Gmina Susiec, Jan Cybulski z Chyż, Gmina Bełżec, Marek Czernij z Kazimierówki, Gmina Tyszowce, Wojciech Dublański z Myślatyna, Gmina Lubycza Królewska, Adam Groch z Łosińca,  Gmina Susiec, Wiesław Władysław Karczmarczyk z Łykoszyna, Gmina Telatyn, Łukasz Kłębek z Rzepina, Gmina Ulhówek, Mirosław Kłos z Gródka, Gmina Jarczów, Janusz Robert Krawczyk z Typina,  Gmina Tomaszów Lubelski, Leszek Andrzej Kutek z Kryszyna,  Gmina Telatyn, Antoni Kuśmierczak z Bełżca, Mieczysław Łepik z Dynisk Nowych, Gmina Lubycza Królewska, Wincenty Piłat z Lubyczy Królewskiej, Walerian Pliżga z Nedeżowa, Gmina Jarczów, Andrzej Pryciuk z Dutrowa, Gmina Telatyn, Waldemar Radliński z Polan, Gmina Krynice, Dariusz Rarot z Romanówki, Gmina Krynice, Robert Rykała z Bełżca, Sławomir Józef Sagan z Dąbrowy, Gmina Krynice, Wiesław Sapiło z Wasylowa, Gmina Ulhówek, Robert Skakuj z Tomaszowa Lubelskiego, Dariusz Skwarek z Nowosiółek, Gmina Telatyn, Elżbieta Sławińska z Poturzyna, Gmina Telatyn, Roman Terlecki z Majdanu Sielec, Gmina Krynice, Kazimierz Tymiński z Kazimierówki, Gmina Tyszowce,

Teodor Warmiński z Rogoźna, Gmina Tomaszów Lubelski, Andrzej Zbigniew Wielosz z Łachowiec, Gmina Telatyn, Krzysztof  Zezula z Podhorzec, Gmina Tomaszów Lubelski. W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy tradycyjny i współczesny. W kategorii wieńca tradycyjnego Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Marzeny Mazurek Jędrak, instruktora Tomaszowskiego Domu Kultury I miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł przyznała za wieniec wykonany przez koło Gospodyń Wiejskich z Brzezin gmina Bełżec. II miejsce o0rzymał wieniec wykonany przez KGW z Tarnoszyna, gmina Ulhówek, a III wieniec wykonany przez KGW Polany gmina Krynice. W kategorii wieńca współczesnego I miejsce przyznano wieńcowi wykonanemu przez panie z KGW Żulice, gmina Telatyn, II miejsce wieniec wykonany przez pracowników RSP Hopkie, gmina Łaszczów, a III wieniec wykonany przez KGW z Lubyczy Królewskiej. W części artystycznej dożynek wystąpiły m.in. zespoły śpiewacze „Wilga”, „Sonata”, „Harmonia” oraz Strażacka Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowa Lubelskiego.