Starosta Freudenstadt z wizytą w Powiecie Tomaszowskim

W dniach 20- 23 lipca 2011r. z roboczą wizytą w Powiecie Tomaszowskim przebywała delegacja władz Powiatu Freudenstadt na czele ze Starostą dr Klausem Michaelem  Rükertem i Skarbnikiem Ulrichem  Bischoffem. Goście z Niemiec już pierwszego dnia pobytu spotkali się ze Starostą Janem Kowalczykiem i  wicestarostą Janem Filą. Rozmawiano o dotychczasowej współpracy obydwu powiatów i jej efektach. W roku 2012 minie 10 lat od podpisania umowy o współdziałaniu i współpracy Powiatu Freudenstadt i Powiatu Tomaszowskiego. Będzie wówczas okazja do podsumowania dotychczasowych działań i zaplanowania dalszych zamierzeń w zakresie obejmującym przedsięwzięcia ujęte w podpisanym porozumieniu.W czwartek 21 lipca 2011r. w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja podsumowująca program „Partnerskie współdziałanie na rzecz promocji Roztocza Tomaszowskiego jako atrakcji turystycznej Unii Europejskiej”.realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa         Lubelskiego na lata 2007-2013, Priorytet VII- Kultura, turystyka i współpraca międzyregionalna, Działanie 7.3 – Współpraca międzyregionalna. W konferencji wzięli udział przedstawiciele powiatu Freudenstadt- dr Klaus Michael Rükert (Starosta Powiatu Freudenstadt), Ulrich Bischoff (Skarbnik Powiatu Frudenstadt) oraz przedstawiciele władz smorządowych powiatu, miast i gmin, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy. Projekt realizowany jest od 1 września 2009 r. do 31 lipca 2011 r. na obszarze powiatu tomaszowskiego przy współpracy z niemieckim partnerem – Powiatem Freudenstadt położonym w Badenii Wirtembergii, Miastami Tomaszów Lubelski i Tyszowce oraz Gminami Lubycza Królewska, Susiec i Tomaszów Lubelski. Koszt jego realizacji wynióśł 771 tys. 996 zł. Finansowany jest w 30% z budżetu powiatu tomaszowskiego i partnerów krajowych oraz w 70% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.Projekt jest przedsięwzięciem w zakresie promocji walorów turystycznych i przyrodniczych Roztocza Tomaszwskiego z wykorzystaniem doświadczeń partnerów projektu. Głównym celem projektu jest zrównoważony rozwój powiatu tomaszowskiego poprzez poprawę warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz zlikwidowanie barier ograniczających rozwój turystyki w powiecie w tym: niedostatecznie rozwiniętą infrastrukturę hotelowo-gastronomiczną, brak atrakcyjnych i adresowanych do konkretnych odbiorców produktów turystycznych, słabo rozwinięty system informacji i promocji turystycznej. Dzięki środkom uzyskanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w pięciu gminach powiatu zostały utworzone Punkty Informacji Turystycznej, które         wyposażone         zostały w sprzęt komputerowy i infomaty z dostępu do internetu. Wydane zostały materiały promocyjne m.in. mapa powiatu, informator turystyczny oraz broszury nt najważniejszych zabytków Roztocza Tomaszowskiego. Stworzono także stronę internetową www.roztoczewita.pl, która ma być bazą informacji turystycznej dla chcących odwiedzić nasze okolice turystów oraz ma promować Roztocze wśród odwiedzających stronę.W czasie wolnym od oficjalnych spotkań i konferencji goście z Niemiec zwiedzili realizowaną przez Powiat Tomaszowski budowę Międzyszkolnego Centrum Sportu, oglądali obiekty sportowe Ośrodka Sportu i Rekreacji, podziwiali atrakcje Roztocza oraz Zamościa, a także przebywali na krótkiej wycieczce we Lwowie.