Uroczystości na Dzień Strażaka

W Przeorsku, gmina Tomaszów Lubelski w niedzielę 22 maj odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Na uroczystości przybyli m.in. Poseł Mariusz Grad,Jacek Grabek- przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, ksiądz kpt. Roman Sawczuk Diecezjalny Kapelan Straży Pożarnej, ksiądz kanonik Stanisław Szałański- Powiatowy Kapelan Straży Pożarnej. Obecne były władze Powiatu, dyrektorzy jednostek samorządowych, służb , burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu tomaszowskiego. Po Mszy Świetej odprawionej w intencji strażaków na placu obok strażackiej remizy w Przeorsku rozpoczęły się oficjalne uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili poseł Mariusz Grad, Jacek Grabek oraz Starosta Jan Kowalczyk. Starosta Tomaszowski gorąco podziękował strażakom za ich ofiarność i odwagę  w ratowaniu ludzkiego mienia, zdrowia i życia . Starosta powiedział m.in. : „Święto strażaka to już tradycja. Ochotnicza Straż Pożarna oraz Państwowa Straż Pożarna to rodzina, która gotowa jest bez względu na wszystko służyć drugiemu człowiekowi w obronie życia ludzkiego. Z okazji Dnia Strażaka w imieniu Rady,  Zarządu            Powiatu oraz całej społeczności powiatu tomaszowskiego przekazuję  Wam i Waszym  rodzinom serdeczne życzenia, a także podziękowania za ofiarność i trud ponoszony każdego dnia w wypełnianiu obowiązków strażaka. Praca strażaka to trudna i  niebezpieczna służba, poświęcenie dla ratowania życia i zdrowia ludzi oraz ich mienia. Życzę aby ten trud, który codziennie podejmujecie dla ratowania bliźnich, był zawsze źródłem osobistej satysfakcji oraz społecznego        uznania.
Życzenia  te kieruję zarówno do strażaków pełniących zawodową służbę, jak i do wszystkich członków Ochotniczych Straży Pożarnych, do emerytów pożarnictwa, działaczy społecznych, muzyków ze strażackich orkiestr dętych działających w naszym powiecie. Gratuluję wam druhowie odwagi, sprawności i skuteczności w zawodowym i społecznym działaniu.
Dziękuję księdzu proboszczowi za ciepłe słowa skierowane do braci strażackiej. Pragnę was zapewnić, że Powiat Tomaszowski  podejmować będzie wszelkie starania o  niezbędny sprzęt i środki finansowe dla Waszych            jednostek.  W tym wyjątkowym dniu serdecznie życzę, aby Święty Florian strzegł wszystkich strażaków w czasie działań ratowniczych, aby zawsze sprawiał, żeby wszyscy wyjeżdżający na akcje ratownicze wracali szczęśliwie do swoich domów, do swoich bliskich.

Z okazji Dnia Strażaka odznaczenia otrzymali:

ZŁOTY   ZNAK   ZWIĄZKU

dh  BIRUNT Stanisław

1. dh  MULAWA Teodor
  2. dh  NOWOSADOWSKI Lech
  3. dh POLESZCZUK Józef

MEDAL   HONOROWY  IM.  BOLESŁAWA  CHOMICZA

1. dh   BARTECKI Piotr
  2. asp. sztab.   NOWAK Mirosław
  3. dh   OSTASZ Tadeusz
  4. dh   POKRYWKA Franciszek
  5. dh   SMYK Marian

DYPLOM OKOLICZNOŚCIOWY

1. druh  Zdzisław  BERBECI

2. druh  Władysław  KUKS

3. druh    Bogdan PAŁCZYŃSKI

Laureaci

XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego 2010/2011 dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Powódź, pożar, dniem czy nocą Straż przychodzi ci z pomocą”

I grupa wiekowa

1. Julia Semak – Szkoła Podstawowa w Łosińcu
  2. Edyta Przysucha – Zespół Szkół i Przedszkola w Tarnawatce
  3. Maciej Sztab – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lub.

II grupa wiekowa

1. Marta Mrozek – Szkoła Podstawowa w Ulowie