Dożynki w Lubyczy Królewskiej

Powiatowe Święto Plonów

W niedzielę 27 sierpnia br. na stadionie sportowym w Lubyczy Król. odbędzie się Święto Plonów Powiatu Tomaszowskiego. W programie uroczystości, która rozpocznie się o godz.11.00 przewidziano część wieńcowo-dozynkową, przekazanie chleba gospodarzowi staroście tomaszowskiemu Edwardowi Żukowi, wystąpienie okolicznościowe starosty tomaszowskiego, Mszę Świętą, koncert zespołów artystycznych, w tym występ kabaretu „Dziady Polskie” z Kąkolewnicy i kapeli „Sutki” z Hrubieszowa. Odbędzie się też konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec.

Starościną Święta Plonów będzie pani Halina Uchman z Rokitna gmina Ulhówek. Pani Halina Uchman ma 40 lat, posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne, wspólnie z mężem Ryszardem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 100 ha. Państwo Uchman mają 4 dzieci- syna Rafała-studenta, córkę Justynę- uczennicę LO w Zamościu,syna Łukasza-ucznia ZS Nr 1 w Tomaszowie Lub. oraz córkę Jagodę -uczennicę SP w Hubinku. W gospodarstwie państwa Uchman uprawia się głównie zboża i buraki cukrowe, w tym 50 ha pszenicy(plon ok. 70q z ha) 20 ha buraków (plon 60q z ha) oraz 30 ha rzepaku(plon ok. 40 q z ha). Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt ,w tym kombajny, agregaty uprawowe, suszarnię i silosy.

Pani Halina Uchman działa społecznie pełniąc funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Rokitnie.

Starostą dożynek będzie pan Wincenty Piłat – 50-letni rolnik z Lubyczy Królewskiej, który wspólnie z żoną Zofią prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 150 ha. Państwo Piłat mają 3 dzieci:córkę Agnieszkę- nauczycielkę, syna Marcina- prowdzi działalnośc gospdarczą, m.inn skup zbóż oraz syna Dawida- studenta I roku. Gospodarstwo państwa Piłat specjalizuje się w produkcji roślinnej, produkując głównie jęczmień browarny(plon ok. 60q z ha), rzepak(plon 30-40 q z ha) oraz pszenicę(plon 70q z ha). W gospodarstwie są 3 kombajny, 5 ciągników, agregaty uprawowe oraz inne niezbędne maszyny rolnicze. Pan Wincenty Piłat w chwilach wolnych zajmuje się łowiectwem.